Sunday , 13 October 2019
Breaking News

PAS MITINGUT TE BASHES, FNSH PRESION POLICESK NE KASTRAT!

Pak orė pas mitingut tė kreut tė PD-sė Lulzim Bashės nė Koplik tė Malėsisė sė Madhe, pasditen e 9 majit 2015, Partia Demokratike denoncon zbarkimin e Forcave tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė duke ushtruar kontroll dhe presion nė banesat e familjeve qė ishin nė miting. Denoncimi u bė nga kryetari PD Malėsi e Madhe Pjerin Spathari.“Po terrorizohen banoret pas mitingut model te PD, denoncojmė kėto akte tė rėnda tė policisė” Sipas PD-sė kėto kontrolle janė vepėr e qeverisė Rama-Meta dhe tė nxitur nga deputeti socialist i zonės Paulin Sterkaj. “Jemi vetėm nė orėt e para pas prezantimit dhe ky ėshtė presion policesk” thone drejtues PD duke i bėrė thirrje Ramės e Metės te terhiqen nga keto veprime.

Nderkohe deputeti demokrat Gjovalin Bzhetaj i ka bere thirrje demokrateve qe te mos bien pre e provokimeve ndersa thekson se keto pamje shikohen vetem ne Ukrahine nga ushtria e Putinit, megjithate me 21 Qershor do ju vij fundi me voten e lire.

Kandidati i partise demokratike Anton Kokaj ka theksuar se provokimet e policise se shtetit kane nisur perpara mitingut ku ishte i pranishem kryetari i PD- se Lulzim Basha ndersa kane kulmuar me aksionet e FNSH ne fshatrat e Vukpalajt dhe Pjetroshan. Sipas Kokajt “deputeti i majte duhet ti lere presionet me policine pasi i ka borxh Malesise se Madhe dhe presionet e tij nuk kane vend ne Malesine e Madhe.

Lexoni dhe kete

NDOTJA E LUMIT BUNA REAGON ZV/KRYEMINISTRI MALAZEZ

Pulat e ngordhura qĆ« notojnĆ« qĆ« disa ditĆ« nĆ« lumin Buna kanĆ« sjell edhe reagimin …