Monday , 28 September 2020

PASHKET, MESAZHI I URIMIT TE ARQIPESHKVIT MASSAFRA

Presidenti i Konferencės Ipeshkvore Shqiptare imzot Angelo Massafra nė mesazhin e tij tradicional tė Pashkėve, I beri apel pėrfaqėsuesve tė politikės qė tė kujdesen mė shumė pėr nevojat reale tė mė tė varfėrve nė vendin tonė qė po njeh vetėm rritje. ”dėshiroj t’u drejtohem nė mėnyrė tė veēantė atyre qė kanė pėrsipėr pėrgjegjėsinė politike tė Vendit, nė ēfarėdo niveli, duke i ftuar qė tė kuptojnė dhe tė kujdesen pėr nevojat reale tė mė tė varfėrve, njė kategori gjithnjė nė rritje. Tė dashur miq, tė zgjedhur prej popullit pėr t’u kujdesur pėr tė mirėn e pėrbashkėt, prej zemrės po ju drejtoj thirrjen qė tė bėni gjithēka ėshtė e mundur pėr tė garantuar tė drejtėn pėr punė, krijimin e shanseve tė reja pėr punėsim qė t’u lejojnė tė gjithėve tė kenė njė vend dinjitoz nė shoqėri. Shėn Pali, ungjillėzuesi i parė i kėsaj toke, na thotė se nėse jemi ngjallur bashkė me Krishtin duhet tė kėrkojmė gjėrat qė janė lart dhe jo kėto pėrmbi tokė (krh. Kol 3,1), por edhe na nxit qė tė marrim mbi vete peshat e njėri-tjetrit (krh. Gal 6,2) me shpirt bashkėndarjeje. Tėdashurvėllezėr e motra, urimiimpėrkėtoPashkėtėshenjta, pra, ėshtė qė askush tė mos e bėjė tė kotė Ringjalljen e Krishtit, por tė bėjė qė ajo tė shkėlqejė nė jetėn dhe nė veprat e besimtarėve tė tij.Gėzuar Pashkėt, vėllezėr e motra!”

Gjate urimit tė besimtarėvė tė Krishterė, Arqipeshkvi Massafra u ndal edhe nė dy moment mjat tė rėndėsishmė pėr kombin shqiptarė atė  tė shenjtėrimit etėNėnė Terezės dhe kanonizimin e martirėve tė fesė. “Shikoni se sa ngjarje hiri Zoti ėshtė duke nxitur pėr popullin tonė nė kėtė vit Mėshire tė vėrtetė! Na garantohet falja, najepetmundėsiapėrtėrifilluarvrapimin, por jovetėm: si bashkėsi. Sė fundi, ėshtė duke na lejuar tė shohim tė lartėsuar nė nderet e altarėve Nėnėn tonė tė dashur Tereza dhe tė shpallur tė Lumė Martirėt tanė. Ja, Martirėt tanė janė pikėrisht shembulli mė shprehės i asaj se si secili prej nesh mund tė marrė pjesė nė Mundimet e Krishtit qė pastaj tė marrė pjesė edhe nė lavdinė e tij. Ndoshta nuk na kėrkohet tė vdesim tė qėlluar nga njė plumb si ata, por sigurisht na kėrkohet tė vdesim pėr nga egoizmi ynė, qė na bėn tė mbyllemi nė vetvete pėr t’iu hapur dhurimit tė vetvetes nėpėrmje tveprave tė mėshirshme.”- theksoi Imzot Angelo MASSAFRA

Gjatė ditės sė Shtunė, besimtarėt e krishterė nė katedralen e “Shėn Shtjefnit” bėn edhe bekimin e ushqimeve, tė cilat konsumohen mėngjesin e sė dielės sė Pashkėve.

Lexoni dhe kete

STUHIA SHKAKTON DƋME TƋ MƋDHA NƋ SHKODƋR

Stuhia e sĆ« premtes nĆ« mbrĆ«mje dhe e orĆ«ve tĆ« para tĆ« sĆ« shtunĆ«s ka …