Wednesday , 29 June 2022

PD AKUZA QEVERISĖ: NISI FUSHATĖN ME DHUNĖ POLICORE!

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinė se e nisi fushatėn zyrtare zgjedhore me dhunė policore. Kreu i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka, tha nė njė deklaratė pėr mediat se banditė, militant ėtė veshur me uniforma policie i kanė prerė rrugėn Alfred Hilės, vėllai tė kandidatit tė djathtė pėr Bashkinė e Vaut tė Dejės, Zef Hila, dhe kanė qėlluar me armė nė drejtim tė tij.

Deklarata e Plote e Palokes:

Qeveria e nisi fushatėn zyrtare me dhunė policore. Banditė, militantė tė veshur me uniforma policie i kanė ndėrprerė rrugėn Alfred Hilės, vėllait tė kandidatit tė Partisė Demokratike pėr bashkinė e Vaut tė Dejės, Zef Hila dhe kanė qėlluar me armė nė drejtim tė tij. Inspektori i policisė Gjergj Dodani, ka qėlluar me armė nė drejtim tė Alfred Hilės duke u kėrcėnuar.

Pak ditė mė parė, mė dt. 8 maj, Partia Demokratike e Shkodrės kishte denoncuar me njė deklaratė implikimin e policisė sė shtetit nė fushatėn e PS-sė. Po ashtu, kandidati i Partisė Demokratike z. Zef Hila, ka denoncuar tek Drejtori i Policisė sė Shkodrės, pikėrisht Gjergj Dodanin pėr angazhimin e tij nė fushatė duke bėrė presion ndaj votuesve demokratė. Por reagimi i shtetit pėr kėto denoncime ka qenė prita e inspektorit tė policisė ndaj vėllait tė kandidatit tė PD-sė.

Edhe pas ngjarjes dhe denoncimit tė djeshėm tė Partisė Demokratike, Ministria e Brendshme hesht, Drejtoria e Policisė hesht. Asnjė masė ndaj autorit tė kėsaj ngjarjeje duke vėrtetuar kėshtu, katėrcipėrisht implikimin e drejtpėrdrejt tė shtetit nė dhunėn ndaj opozitės.

Tashmė janė denoncuar dhe raste tė tjera si ai i Malėsisė sė Madhe qė demaskojnė faktin se policia e shtetit, nė fakt policia e Ramės dhe Tahirit po pėrdoren nė fushatė kundėr opozitės. Partia Demokratike i paralajmėron dhe njė herė, jo vetėm urdhėrdhėnėsit por dhe ekzekutorėt e kėtyre akteve, se edhe individualisht, ata qė po bėjnė cubat njė pėr njė, do tė japin llogari shumė shpejt.

Partia Demokratike i bėn thirrje misionit tė OSBE-ODIHR, dhe pėrfaqėsive diplomatike tė BE-sė dhe SHBA-sė tė monitorojnė nga afėr kėtė pėrshkallėzim tė dhunės dhe terrorit qeveritar. Ne i bėjmė thirrje organeve tė drejtėsisė tė nisin menjėherė hetimet dhe tė venė para pėrgjegjėsisė dhunuesit dhe urdhėruesit e dhunės policore.

Mė 21 qershor shqiptarėt do ju japin pėrgjigjen e parė Ramės dhe Metės. Fundi i kėsaj maxhorance tė dhunės e mjerimit ėshtė afėr.

Lexoni dhe kete

BAJRAM BEGAJ PƋR PRESIDENT I RI I SHQIPƋRISƋ

Shefi i Shtabit tĆ« PĆ«rgjithshĆ«m tĆ« Forcave tĆ« Armatosura tĆ« ShqipĆ«risĆ«, gjeneralmajor Bajram Begaj, Ć«shtĆ« …