Tuesday , 18 January 2022

PD Lezhe: 85% e rrethit pa energji elektrike!

Mijėra banorė tė Lezhės e kanė kaluar natėn e ndėrrimit tė vitėve nė erresirė tė plotė, ndėrsa luhatjet e energjise kanė sjellė dėmė nė paisje elektroshtepika nė shumė familje. Kjo situatė ėshte denoncuar nga Partia Demokratike nė qytetin e Lezhės.Nė njė deklarate pėr mediat kreu i selisė blu  Paulin Marku, ka deklruar se 85 pėrqind e rrethit tė Lezhės ka qenė pa energji elektrike gjatė natės sė ndėrrimit tė vitėve dhe datat 1 dhe 2 Janar. Ai ka akuzuar qeverinė pėr kėtė situatė tė krijuar, duke deklruar se luhajtjet  e energjisė kanė shkaktuar dem tė mėdha pėr banorėt e Lezhės.

Ne deklarėtėn e tij Marku ėshtė shprehur se viti 2014-tė ka qenė viti me bilance me negative pėr lezhjanėt, ndėrsa asnjė pretim i qeverisė nuk ėshtė mbajtur dhe Lezha ėshtė zhitur nė njė krizė tė thellė ekonomike.

I gjithė rrethi i Lezhės ėshtė pėrballur me mungesė tė energjisė elektrike qė prej dates 30 dhjetor, kjo pėrshkak tė dėmtimit tė rrjetit si pasojė erėrave tė forta qė shoqėruar kėtė rajon, ndėrsa nata e ndėrrimit tė vitėve ėshtė kaluar si nė mesjete pėr shumė familje nė fshatrat e Lezhės.

Lexoni dhe kete

KRYESIA E PD PƋRJASHTON SALI BERISHƋN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka pĆ«rjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anĆ«tarĆ« tĆ« …