PD: MINISTRIA E SHENDETSISE MASHTRON PER MAMOGRAFINE!

Deklarata e PD- se

Ministria e Shėndetėsisė e cila me tė madhe e promovon muajin tetor si muaji kundėr kancerit tė gjirit dhe udhėheqė njė fushatė pėr ndėrgjegjėsimin e grave nė kryerjen e mamografisė, po mashtron ashtu sic mashtroj pėr shėndetėsi falas. Pasi nė polikliniken e Shkodrės nuk ka mamografi. Aq mė tepėr shpenzon para pėr fushata sensibilizimi duke dėrguar personel tė sajin nėpėr shkolla dhe institucione tjera por pyetjes se ku mund tė kryejn kontrollin e mamografisė askush nuk i pėrgjigjet. Nė polikliniken e qytetit tė Shkodrės aparatura e mamografisė ka njė kohė tė gjatė qė ėshtė me defekt, ndėrsa riparimi i saj duket ende shumė larg.

Sa pėr sy e faqe dhe pėr show mediatik drejtues tė Spitalit Rajonal tė Shkodrės i bėjnė thirrje gjitha grave qė tė kryejn mamografinė ndėrsa nuk tregojnė se ku duhet ta kryejn kėtė ekzaminim.

Urdhėri i Ministrisė sė Shėndetėsisė “Pėr organizimin e fushatės sė depistimit tė kancerit tė gjirit”, nr. Prot.405, date 02.10.2015. Ka tė bėjė me zhvillimin e fushates sė informimit, ndėrgjegjėsimit dhe depistimit tė kancerit tė gjirit nė tė gjithė vendin gjatė gjithė muajit tetor 2015, muaj i cili eshte pėrcaktuar si muaji i ndėrgjegjėsimit pėr kancerin e gjirit. Nė urdher thuhet: “nga data 1-31 tetor tė orientohen, ftohen gratė e grupmoshes mbi 50 vjeēe pėr tė kryer mamografi nė institucionet ku ėshtė vendosur mamografia, kjo tė realizohen pa rekomandimin e mjekut tė familjes, pas vleresimit tė ekzaminimit te momofrafise, institucioni ku ėshtė kryer ekzaminimi duhet tė dėrgoj tė dhenat e gruas sė depistuar dhe Nė vendin tonė prej kancerit tė gjirit cdo vit preken nga 350 deri nė 400 gra nė vit.

Prandaj edhe kėto thirrje janė thjeshtė njė propagandė politike e kėtyre drejtuesve politik tė cilėt nė zbatim tė urdhėrave tė eporėve tė tyre janė vėnė nė shėrbim tė tenderave abuziv tė klientėve tė qeverisė dhe tė vetė ministrit Ilir Beqja.

 

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, BILANCI PƋR KRIMET ZGJEDHORE

Prokuroria e PĆ«rgjithshme pĆ«rmes njĆ« deklarate me shkrim, ka reaguar nĆ« lidhje me krimet zgjedhore, …