Wednesday , 11 December 2019

PD: MINISTRIA E SHENDETSISE MASHTRON PER MAMOGRAFINE!

Deklarata e PD- se

Ministria e Shndetsis e cila me t madhe e promovon muajin tetor si muaji kundr kancerit t gjirit dhe udhheq nj fushat pr ndrgjegjsimin e grave n kryerjen e mamografis, po mashtron ashtu sic mashtroj pr shndetsi falas. Pasi n polikliniken e Shkodrs nuk ka mamografi. Aq m tepr shpenzon para pr fushata sensibilizimi duke drguar personel t sajin npr shkolla dhe institucione tjera por pyetjes se ku mund t kryejn kontrollin e mamografis askush nuk i prgjigjet. N polikliniken e qytetit t Shkodrs aparatura e mamografis ka nj koh t gjat q sht me defekt, ndrsa riparimi i saj duket ende shum larg.

Sa pr sy e faqe dhe pr show mediatik drejtues t Spitalit Rajonal t Shkodrs i bjn thirrje gjitha grave q t kryejn mamografin ndrsa nuk tregojn se ku duhet ta kryejn kt ekzaminim.

Urdhri i Ministris s Shndetsis Pr organizimin e fushats s depistimit t kancerit t gjirit, nr. Prot.405, date 02.10.2015. Ka t bj me zhvillimin e fushates s informimit, ndrgjegjsimit dhe depistimit t kancerit t gjirit n t gjith vendin gjat gjith muajit tetor 2015, muaj i cili eshte prcaktuar si muaji i ndrgjegjsimit pr kancerin e gjirit.N urdher thuhet: nga data 1-31 tetor t orientohen, ftohen grat e grupmoshes mbi 50 vjee pr t kryer mamografi n institucionet ku sht vendosur mamografia, kjo t realizohen pa rekomandimin e mjekut t familjes, pas vleresimit t ekzaminimit te momofrafise, institucioni ku sht kryer ekzaminimi duhet t drgoj t dhenat e gruas s depistuar dhe N vendin ton prej kancerit t gjirit cdo vit preken nga 350 deri n 400 gra n vit.

Prandaj edhe kto thirrje jan thjesht nj propagand politike e ktyre drejtuesve politik t cilt n zbatim t urdhrave t eporve t tyre jan vn n shrbim t tenderave abuziv t klientve t qeveris dhe t vet ministrit Ilir Beqja.

 

Lexoni dhe kete

BARDHI I DREJTON 5 PYETJE KRYEMINISTRIT RAMA

Me anë të një deklarate për mediat, sekretari i përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi, ka …