Thursday , 15 April 2021

PD Shkoder mbeshtet protesten e banoreve te NenShkodres

Sot banorėt e NėnShkodrės protestuan me kėrkesa tė qarta ndaj qeverisė dhe OSHEE-sė.

Partia Demokratike Dega Shkodėr mbėshtet protestėn e tyre dhe i kėrkon OSHEE-sė tė mos tallet, por tė marrė nė konsideratė kėrkesat e banorėve dhe t’u japė zgjidhje sa mė shpejt.Shqyrtimi me seriozitet i ankesave tė qytetarėve dhe anullimi i menjėhershėm i faturave abuzive, ėshtė e vetmja zgjidhje.

Ēdo justifikim se faturat janė dhuratė nga qeveria Berisha, janė fyese pėr protestuesit, por jo vetėm.Tė gjithė e dimė se ato (fatura abuzive) janė pasojė e arbitraritetit tė kompanisė private “CEZ Shpėrndarje”.

Ka qėnė kjo arsyeja qė qeveria Berisha mori vendimin pėr prishjen e kontratės me kėtė kompani.Me ardhjen e sė majtės nė qeverisje, pėr arsye interesash politike dhe personale, Kryeministri, Zoti Rama, hoqi dorė nga arbitrazhi ndėrkombėtar, duke i falur kėsaj kompanie 92 milion euro.E liron kėtė kompani nga detyrimi prej 620 milion euro, detyrim i cili ishte njohur nga vetė kompania.

Me gropėn e madhe qė krijoi ky veprim nė financat e vendit, Kryeministrit nuk i mbetet asgjė tjetėr, vetėm tė rrjepė dhe lėkurėn e dytė tė nėnshtetasve tė tij. Qeveria e Partisė Demokratike, jo vetėm qė e ka njohur dėmin e shkaktuar nga pėrmbytjet nė zonėn e NėnShkodrės, por ajo ka dėmshpėrblyer totalisht dėmet e pėrmbytjes sė parė dhe 49% tė pėrmbytjes sė dytė nė bujqėsi dhe banesa.

I mbetet qeverisė qė tė dėmshpėrblejė pjesėn e mbetur, qė ėshtė shumė herė mė pak se ēka dėmshpėrblyer deri dje qeverisja e PD-sė. Qytetarėt kėrkojnė njė zgjidhje. Nėse zgjidhja nuk vjen, qytetarėt do tė mblidhen edhe mė tė shumtė, por edhe mė tė bashkuar.

Lexoni dhe kete

MEDIU: RAMA DO QƋ SHQIPTARƋT TƋ LARGOHEN NGA SHQIPƋRIA

Kreu i PR, Fatmir Mediu, ka zhvilluar njĆ« takim me shtabin elektoral nĆ« TiranĆ«. Mediu …