Tuesday , 18 January 2022

PD Shkoder: Qeveria i uroi shkodranet me nje kartoline me qirinje!

Populli i Shkodrės nė natėn e ndėrrimit tė viteve dhe gjatė kėtyre ditevė vujati mungesėn e energjisė elektrike. Njė dhuratė e qeverisė sė bashku edhe me ēmimin e rritur tė energjisė elektrike. Njė katrolinė me qirinjė ishte ky urimi mė i veēantė i qeverisė e cila tregoj se sa pėr zemėr e ka popullin e Shkodrės. Zona tė tėra vuajten mungesėn e energjiė elektrike gjatė natės sė Vitit tė Ri, situatė kjo e cila kohėt e fundit ka qenė e pėrsėritur, ēka tregon pa aftėsinė e menaxhimit nga kjo qeveri tė ēfarė do lloj situate.

Harta e ndėrprerjes sė energjisė elektrike gjatė ditėve tė fundvitit dhe fillim vitit 2015, ka qenė si mė poshtė:

 • Qyteti i Shkodrės ka patur furnizime me ndėrprerje tė vazhdueshme nė lagjen Rus, pjesa e shkollės 10 Korriku, lagjia Skanderbeg, Vorret Katolike, Fusha e Lėkurave, Mark Lula, Tepe, Draēin, 3 Heronjtė, Lugu Ēesme etj. Kėto ndėrprerje kanė arritur deri 10 herė brenda natės;
 • Nė komunėn Guri i Zi qė nga data 30, 31 dhe derinė drekėn e datės 01 Janar ka patur furnizime energjie me ndėrprerje tė vazhdueshme;
 • Nė komunėn Velipojė qė nga ora 22 e datės 31 dhjetor dhe deri nė orėn 18 tė datės 01 Janar, nuk ka pasur fare energji elektrike;
 • Nė Bashkinė Vau i Dejės, aty dhe ku prodhohet energjia elektrike, ka patur ndėrprerje tė vazhdueshmė, ndėrsa nė fshatin Gomsiqe nuk ka patur dhe vazhdon tė mos ketė energji;
 • Nė komunėn Hajmel, nuk ka patur energji elektrike qė nga data 30 dhjetor dhe ėshtė kthyer energjia vetėm nė ora 13 tė datės 01 Janar;
 • Nė komunėn Postrribė, ka munguar totalisht energjia elektrike qė nga data 30 dhjetor. Ėshtė rikthyer energjia elektrike nė datėn 01 Janar;
 • Nė komunėn Temal, Komani, megjithėse vendi kryesor pėr prodhimin e energjisė elektrike, ėshtė furnizuar me shkėputje; fshati Toplanė ka njė javė pa drita, ndėrsa fshatrat Temal, Dushman, Qerret dhe Vilė, kanė 4 ditė pa drita;
 • Nė komunėn Shllak mungon energjia elektrike nė tė gjithė zonėn qė nga data 31 dhjetor dhe vazhdon tė mungojė.
 • Nė komunėn Bushat pėr datat 29, 30, 31 dhjetor, pra pėr 72 orė ka patur gjithsej 6 orė drita. Natėn e ndėrrimit tė viteve, kjo komunė ėshtė furnizuar vetėm mE njė orė drita. Energjia ėshtė rikthyer vetėm nė datėn 01 nė orėn 1130;
 • Nė komunėn Bėrdicė nuk ka patur drita nga ora 21 e datės 30 dhjetor deri nė orėn 1000 tė datės 31 dhjetor nė Bėrdicė tė Sipėrme, tė Mesme dhe tė Madhe si dhe Beltojė dhe Mali Hebe. Nuk ka patur drita nė fshatin Trush qė nga ora 21 e datės 31 dhjetor deri nė ora 10 tė datės 01 Janar.
 • Nė Komunėn Oblikė ėshtė ndėrprerė energjia elektrike rreth orės 21 tė datės 31 dhjetor de ėshtė kthyer tė nesėrmen rreth orės 9 tė datės 01 Janar.

Nė kėto raste kemi tė bėjmė me njė situatė tė qėllimt dhe diskriminuese pasi nė shumė zona menjėherė pas ndėrrimit tė viteve u rikthye furnizimi me energji elektrike. E aq mė tepėr kur nė gjitha kėto zona nuk raportohen defekte nė linjat e energjisė elektrike dhe transformatorėt.

Lexoni dhe kete

KRYESIA E PD PƋRJASHTON SALI BERISHƋN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka pĆ«rjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anĆ«tarĆ« tĆ« …