Tuesday , 29 September 2020

PD: Te henen fikni makinat ne oren 11-00!

“Nėse do mė shumė nga njė gjė, subvnecionoje atė, nėse do mė pak, atėherė taksoje”… Ky ėshtė njė mėsim i gjithėditur qė vjen nga zhvillimet e ekonomisė botėrore pėr tė gjitha qeverisjet, pėrjashto kėtu qeverisjen e  majtė qė ėshtė aktualisht nė pushtet.

Nė vend qė tė zbatojė parimet bazė tė daljes nga kriza ekonomike (ulje tė taksave), qeverisja e majtė, nė kundėrshtim me kėtė parim dhe me vetė premtimet elektorale, po rrit pėrditė taksat nė kurriz tė shqiparėve tashmė tė rraskapitur. U premtua ulja e  taksave tė biznesit qė nė vitin e parė tė qeverisjes, por ndodhi e kundėrta. Tatim-fitimi nga 10 % qė ishte nė kohėn kur qeveriste koalicioni i djathtė u rrit nė masėn 15 %.

Ndryshoi  ligji i akcizės, duke rritur nė mėnyrė tė ndjeshme akcizėn e duhanit vendas dhe duke e ēuar kėtė vlerė nga 1500 lekė/kg qė ishte nė 2013, nė 3000 lekė/kg nė vitin 2014. Ky ėshtė kufiri mė i lartė i mundshėm. Kjo bėri qė prodhimi vendas automatikisht tė dalė nga tregu pasi nuk konkuron me cigaret e importit si rrjedhojė e rritjes sė ēmimit. Me trendin e rritjes sė kėsaj akcize, ajo pritet tė shkojė nė 5 100 lekė/kg, qė do thotė se pas rreth 4 viteve nuk do ketė mė asnjė fermer tė interesuar pėr kultivimin e duhanit.

Gjatė fushatės elektorale, u premtua ulja e ēmimit tė energjisė elektrike nėpėrmjet uljes sė TVSH-sė nė masėn 6 %. Ēfarė ndodhi nė fakt?

Ēmimi i energjisė pėr familjarėt nė qeverisjen e djathtė ishte 7.7 lek/kwh deri nė 300 kwh nė muaj dhe 12.5 lek/kw mbi kėtė kuotė. Qeverisja e majtė e rriti ēmimin nė 9.5 lek/kwh, hoqi fashėn mbrojtėse prej 300 kwh pėr familjet nė nevojė. Pėr tė njėjtin konsum kėto shtresa do paguajnė nė 2015 rreth 540 lekė nė muaj mė shumė.

Taksa e qarkullimit pėsoi rritje, duke ndikuar nė rritjen e ēmimit tė naftės nė 10 lekė pėr litėr vetėm nga ndikimi i drejtpėrdrejtė i saj.

Ndonėse ēmimi i naftės nė bursat ndėrkombėtare ka 6 muaj qė ka filluar tė bjerė me ritme galopante, shqiptarėt ende paguajnė mė shtrenjtė se sa fqinjėt e tyre ēmimin pėr njė litėr naftė. Pėr tė shpjeguar se pėrse sot ēmimi nė Shqipėri nuk bie, mjafton tė shohim politikėn fiskale tė qeverisė nė kėtė sektor. Sot, qytetarėt shqiptarė pėr ēdo litėr naftė paguajnė: 37 lekė akcizė, 27 lekė taksė qarkullimi, 3 lekė taksė karboni, 25 lekė TVSH, 3.8 lekė taksė doganore, 5 lekė taksa ngjyrosje dhe portuale, vlerė e cila zė rreth 60% tė ēmimit tė karburantit.

Lexoni dhe kete

PD NIS FUSHATƋN ELEKTORALE

Ka nisur faza e tretĆ« e pĆ«rzgjedhjes sĆ« kandidatĆ«ve pĆ«r deputetĆ« tĆ« PartisĆ« Demokratike. Procesi …