Sunday , 28 February 2021

PERCARJA E PD- se SOLLI HUMBJEN NE PUKE. PALOKA ANALIZON REZULTATIN

j Pas heshtjes sė gjatė nga humbja e 21 qershorit , Partisė Demokratike nė Pukė u mblodh mbrėmjen e kaluar pėr analizen e humbjes sė paparashikuar nė zgjedhjet vendore. I pranishėm nė kėtė analizė kreu I grupit parlamentar tė PD, Edi Paloka u tha demokratve tė Pukės se mbledhja nuk kishte pėrqėllim prerjen e kokave por forcimin e PD edhe nė kėtė zonė pėr tė pėrballuar zgjedhjet qė sic tha ai nuk dihet nėsė do ishin pas dy vitesh a pas dy-muajsh nėnkuptim me tė cilin u duk qarte se kėrkoj tė pėrcillte mesazhin se Shqipėria mund tė ishte dhe nė prag tė zgjedhjeve tė parakoheshme.

Ka mjaftuar kaq dhe analiza e PD nė Pukė tė vijonte me dyer tė mbyllura deri nė orėt e vona tė mbrėmjes sė tė hėnės. Burime nga brenda kėtij takimi bėnė tė ditura se krahas faturimit tė humbjes si pasoje e shitblerjes sė votave dhe presion shtetėrore mbi votuesit nė Pukė e Fushė Arrėz debatet e kanė quar dhe mė tej pėrgjegjėsin pėr humbjen si kurr mė parė tė kėsaj force politike nė Pukė. Mungesa e kordinimit tė fushatės elektorale duket se ka hapur debatete nė analizen e PD sė Pukės, ndėrsa jo pak ishin zėrat qė me pėrgjegjėsi ngakruan dhe kreun e degės I cili sipas tyre hartoj listat e kandidatve pėr kėshillin pa konsensus dhe pėr interesa tė caktuara, ēfar ndikoj dhe tek krijimi I paknaqėsive nė mesin e demokratve.

Disa nga tė pranishmit nė kėtė analizė bėhet e ditur tė jene shprehur se humbjes sė 21 qershorit I kishin prirė qė nė zgjedhjen e kryetarit duke e lėnė kėshtu pėrgjegjėsin tek kreu I deges sė PD pėr humbjen. Humbja e 21 qershorit nė zonen e Pukės pėr Partinė Demokratike nuk kishte ndodhur kurr mė parė, pasi humbi tė dy bashkit nga fitorja me 90% nė zgjedhjet e katėr viteve mė parė. Humbja duket se ka gjunjėzuar PD e Pukės, e cila quditėrisht pas kėsaj humbje ka zgjedhur dhe tė hesht plotėsisht, heshtje tė cilen demokratet e argumentojnė me interesat pėrsonale qė mund tė kėnė drejtuesit e kėsaj force politike me pushtetin aktual. Fushata e Partisė Demokratike nė Pukė ka qėnė pėr hirė tė sė vėrtetės njė nga mė tė vėshtirat qė kjo forcė politike ka kaluar ndonjėhere, ndėrsa strukturat u duk qartė se nuk funksionuan ashtu siē duhej. Kandidatėt e Pukės dhe Fushė Arrėzit u duk se e pėrballuan privatisht fushaten, ndėrsa “spiunėt” brenda shtabeve tė tyre elektorale nuk kaluan pa ju shkaktuar kosto, ēfar solli dhe humbjen, qe edhe pse ishte me rezultat fare tė ngusht, ju shqiti demokratve nga duart bastionin e tyre, Fushė Arrėzin, por edhe bashkine e Pukės qė ata besonin se do e rifitonin.

Lexoni dhe kete

VƋSHTIRƋSITƋ EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD nĆ« Qarkun ShkodĆ«r, Helidon Bushati, zhvilloi njĆ« vizitĆ« nĆ« fshatin KosmaƧ, …