Sunday , 21 January 2018

PERCILLEN HAXHILERET E KETIJ VITI!

Myftinia e Shkodres ka bere pėrcjelljen e haxhilerėve tė Zonės Shkodėr pėr nė Qabe, tė cilėt u nisėn pėr t’iu pėrgjigjur thirrjes sė Zotit (xh.sh) nė kryerjen e obligimit tė Haxhit. Nė pėrcjelljen e tyre, kishin dalė imamė, besimtarė dhe familjarė e tė afėrm tė haxhilerėve, ndersa myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjellur mesazhin.

Kėtė vit, 29 besimtarė muslimanė shkodranė, do tė jenė pjesė e adhurimit tė Haxhit, ku miliona muslimanė nga mbarė bota mblidhen nė Shtėpinė e All-llahut, nė Qaben e Madhnueshme, pėr tė kryer lutjet dhe adhurimet e caktuara. Pjesė e grupit tė haxhilerėve tė sivjetshėm dhe njėkohėsisht udheheqes tė tyre, janė Myftiu i Zonės sė Shkodrės, Imam Muhamed Sytari dhe Myftiu i Malėsisė sė Madhe,  Edmir Smajlaj.

Lexoni dhe kete

LEZHE, PERKUJTOHET 550-VJETORI I VDEKJES SE SKENDEBEUT

Lezha ka pĆ«rkujtuar 550-vjetorin e vdekjes sĆ« heroit tonĆ« kombĆ«tar Gjergj Kastrioti SkĆ«nderbeu, ngjarje qĆ« …