PERCILLET NE BANESEN E FUNDIT PIKTORI NDOC GURASHI

Percillet për në banesen e fundit piktori dhe intelektuali I njohur I Shkodrës Ndoc Gurashi.

Artisti Adrian Paci njëherësh i afërm i Ndoc Gurashit, ndan pak fjalë me mediat, në këtë ditë zie, pasi në pak ditë kjo familje humbi piktorin e mirënjohur dhe bashkëshorten e tij.

Ndoc Gurashin jë nga emrat më të mëdhenj te artit figurativ shkodran e shqiptar mbylli sytë në moshën 95 vjeçare. I vlerësuar me shumë çmime e tituj, me ekspozita të hapura brenda dhe jashtë vendit, ai do të mbetet në memorien e të gjithëve si një nga personalitetet e shquara të Shkodres, ashtu siç në vetvete ishte edhe familja e tij. Shkodra humbi një nga artistët më të mëdhej të këtij qyteti, I cili gjithë jetën I’a kushtoi artit dhe edukimit artistic të brezave.

Lexoni dhe kete

MBYLLET FESTIVALI I 56-te MBAREKOMBETAR PER FEMIJET

2 vajzat nga Elbasani, Iris Sula dhe Samanta Qoshku, me këngën “Çdo gjë do dashuri” …