Monday , 24 February 2020

PĖRCILLET PĖR NĖ BANESĖN E FUNDIT AT KONSTANTIN PISTULLI

Ėshtė kremtuar mesha e shenjtė nė nderim tė At’Konstantin Pistullit, i cili ishte  i fundmi i brezit tė etėrve Franēeskan tė Shqipėrisė tė cilėt pėr 50 vite me radhė provuan mbi kurrizin e tyre persekutimin komunist dhe pėrkundėr shtypjes dhe vuajtjeve i qėndruan besnik fesė dhe atdheut. Tė pranishėm gjatė kėsaj meshe ishin shumė meshtar nga vendi por jo vetėm. At Hil Kabashi, ipeshkv katolik nė jug tė vendit vlerėsoi kontributin qė At Kostandin Pistulli dha ndėr vite.

Mė tej ka folur dhe meshtari i kishės franēeskane,  i cili ka falenderuar tė gjithė qė ndihmuan at kostandin pistullin nė momentet mė tė vėshtira tė tij.

Tė pranishėm nė meshėn e mbajtur pėr shpirtin e At Konstantin Pistullit ishin dhe figura tė rendėsishme tė Partisė Demokratike. Pas meshės nė kishėn franēeskane meshtarėt dhe besimtarėt e shumtė janė drejtuar pėr nė varrezat e fretėnve tek Arra e Madhe, ku dhe ėshtė varrosur. At Kostantini pushofsh ne paqe.

Lexoni dhe kete

DITA E DYTƋ E KARNAVALEVE

Kjo e shtunĆ« ka shĆ«nuar ditĆ«n e dytĆ« tĆ« karnavaleve nĆ« qytetin e ShkodrĆ«s. Gjovalin …