Thursday , 15 April 2021

Perfaqesuesi i BE- se: Po ndjekim situaten e krijuar nga OSHEE- ja

Dhunėn policore nė vendin tonė Pėrfaqėsuesi i Delegacionit tė BE-sė pėr tė Drejtat e Njeriut,  Erol Akdag e ka cilėsuar si tė papranueshme, ndėrsa ka kėrkuar qė policia tė ndėshkojė efektivėt e policisė qė ushtrojnė dhunė pėrvec se nė rastet kur sherbejnė pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė publike. “Dhuna e policore ėshtė e papranueshme vetėm nė rastet kur sherben pėr ruajtjen e rendit,  Fillimisht ne duhet tė shikojmė nqs vetė mekanizmi I brendshėm I vetė policisė, kontrolli dhe profesionalizmi, janė nė funskion. Sepse nqs do funksiononin normalisht vetė policia duhet tė ndėshkojė efektivėt e policisė qė ushtrojnė dhunė dhe ti pushojė ato.” - theksoi Akdag.

Nga ana tjetėr Pėrfaqėsuesi i Delegacionit tė BE-sė pėr tė Drejtat e Njeriut ka komentuar edhe situatėn e krijuar nga mospagesa e faturave tė OSHEE- sė. Akdag ka kėrkuar qė organet e drejtėesisė tė pyesin  vetėn nqs denimi me burg ėshtė me tė vertėtė dėnim I vlefshėm sidomos pėr kėto raste.“Ėshtė DIcka qė ne e kemi ndjekur mė shumė vemendje  dhe ėshtė njė ceshtje e vėshtirė nė fakt ku nė njėrėn anė shteti duhet tė tregohet I fuqishėm mjaftueshėm qė njerėzit tė paguajnė faturat e energjisė,dhe fatkeqėsisht kur nuk ka as dėnime shumė njerėz nuk ėshtė se do shkonin tė paguanin energjinė elektrike.  Sidoqoftė gjėrat duhet tė bėhėn nė mėnyrė profesionale sigurisht qė prokurorėt dhe gjykatėsit duhet ta pyesin vetėn nqs ky denim mė burg ėshtė me tė vertėtė dėnim I vlefshėm sidomos pėr kėto raste.”

E nė fund pėrfaqėsuesi I lartė I BE- sė ka ripėrsėritur apelin se Shqipėria ka ende shumė pėr tė bėrė nė rrugėn drejt Bashkimit Evropian, edhe pse ka marrė statusin.“Sigurisht qė Shqipėria ka patur njė progress kohėt e fundit, prandaj I ėshtė dhėnė edhe statusi I vendit kandidat pėr nė BE, por qė tė jesh kandidat nuk do tė thotė qė ju ja keni arritur dhe ja keni dalė me sukses, prandaj ka ende shumė gjėra pėr tė bėrė sidomos nė 5 pikat e kėrkuara nga BE- ja.”

Deklaratat e pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE- sė kanė ardhur gjatė tryezės kėshilluese me organizata tė shoqėrisė civile tė bėrė nė Shkoder pėr thirrjet e bera pėr propozime.

Lexoni dhe kete

MEDIU: RAMA DO QƋ SHQIPTARƋT TƋ LARGOHEN NGA SHQIPƋRIA

Kreu i PR, Fatmir Mediu, ka zhvilluar njĆ« takim me shtabin elektoral nĆ« TiranĆ«. Mediu …