Monday , 20 September 2021

PRFUNDON PERZGJEDHJA E TEKSTEVE SHKOLLORE

Duke filluar nga java e ardhshme do t nis shitja e teksteve shkollore pr t gjith nxnsit e shkollave 9-vjeare dhe gjimnazeve. Msuesit kan prfunduar procesin e przgjedhjes s lnds. Udhzimi i Ministris s Arsimit prcaktonte se msuesit do t przgjidhnin nj nga 3 librat me t cilt do t punonin gjat vitit shkollor. mimet e librave pr t gjitha klasat pr kt vit do t rriten. Si librat e klass s par dhe t gjasht, por dhe tekstet e tjera do t psojn nj rritje t mimit.
Sipas Ministris s Arsimit mimi do t jet 0.7% m i lart pr librat nga klasa e dyt n t pest dhe nga klasa e 7 deri n t 12-t. Kjo rritje sht br pr shkak t nivelit t inflacionit n Shqipri q deri n janar 2015-t ka qn n shifrat 0.7-1%. Librat e rinj shkollore sipas MAS do t jen m cilsor se ata t viteve t kaluara. Pr t patur tekste sa m cilsore ministria e Arsimit ka parashikuar dhe mnyrn se si do t jen librat e rinj. N udhzimin Pr standartet e teksteve shkollore, thuhet se tekstet duhet t edukojn nxnsit pr demokraci dhe paqe

Lexoni dhe kete

PUNIME ARTIZANALE ME MBETJE

Nga dëshira për të mbrojtur mjedisin si ekspert turizmi mësoi dhe një zanat. Erjon Elmazi …