Tuesday , 25 January 2022

PĖRFUNDON PERZGJEDHJA E TEKSTEVE SHKOLLORE

Duke filluar nga java e ardhshme do tė nisė shitja e teksteve shkollore pėr tė gjithė nxėnėsit e shkollave 9-vjeēare dhe gjimnazeve. Mėsuesit kanė pėrfunduar procesin e pėrzgjedhjes sė lėndės. Udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit pėrcaktonte se mėsuesit do tė pėrzgjidhnin njė nga 3 librat me tė cilėt do tė punonin gjatė vitit shkollor. Ēmimet e librave pėr tė gjitha klasat pėr kėtė vit do tė rriten. Si librat e klasės sė parė dhe tė gjashtė, por dhe tekstet e tjera do tė pėsojnė njė rritje tė ēmimit.
Sipas Ministrisė sė Arsimit ēmimi do tė jetė 0.7% mė i lartė pėr librat nga klasa e dytė nė tė pestė dhe nga klasa e 7 deri nė tė 12-t. Kjo rritje ėshtė bėrė pėr shkak tė nivelit tė inflacionit nė Shqipėri qė deri nė janar 2015-t ka qėnė nė shifrat 0.7-1%. Librat e rinj shkollore sipas MAS do tė jenė mė cilėsor se ata tė viteve tė kaluara. Pėr tė patur tekste sa mė cilėsore ministria e Arsimit ka parashikuar dhe mėnyrėn se si do tė jenė librat e rinj. Nė udhėzimin “Pėr standartet e teksteve shkollore”, thuhet se tekstet duhet tė edukojnė nxėnėsit pėr demokraci dhe paqe

Lexoni dhe kete

“VIT TƋ MBARƋ SHKODƋR”

Komisioni Dioqezian “Drejtesi e Paqe” ka organizuar ne teatrin “Migjeni” Shkoder aktivitetin e pervitshem “Vit …