PRKUJTOHET 100 VJETORI I LINDJES S DED GAJTANIT

sht prkujtuar 100 vjetori i lindjes s shkrimtarit dhe prkthyesit Ded Gajtani. N kt aktivitet morn pjes familjar por dhe studiues t cilt kan vlersuar veprn e tij.

N kt aktivitiet t organizuar n kuader te 100 vjetorit te Ded Gajtanit sht prezantuar dhe libri me prkthme, poezi dhe poema. Ded Gajtani ka lindur ne Gajtan, Shkodr n vitin 1915 dhe ka ndrruar jet n dhjetor t 1993. Ded Gajtani ishte zotrues i disa gjuhve t huaja si italisht, gjermanisht, frngjisht, latinisht apo dhe greqishten e lasht.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “4 N 1” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografë dhe 2 piktorë organizuan pasditën e së premtes një ekspozitë në ambjentet e …