Tuesday , 19 November 2019

Perkujtohet “13 Dhjetori i 1990”

Pjesėtarė tė shoqatės antikomuniste “13 dhjetori 1990”, anėtarė dhe simpatizantė tė partive tė djathta, pėrkujtuan demonstratėn e parė antikomuniste. Nė 13 dhjetor, njė datė e shėnuar pėr Shkodrėn dhe gjithė Shqipėrinė, shkodranėt ishin tė parėt nė vendin tonė, qė hodhėn nė erė bustin e diktatorit komunist Enver Hoxha.

Fillimisht te pranishmit kane vendosur kurora me lule prane memorialit tek bashkia e Shkodres ku te pranishem kane qene edhe perfaqesues te partise demokratike. Demonstrata e 13 dhjetorit ėshtė cilėsuar si e para protestė antikomuniste nė vendin tonė. Disa muaj mė parė dhe pikėrisht mė 16 janar tė atij viti,  njė grup tė rinjsh shkodranė hoqėn bustin e Stalinit nga qendra e qytetit, duke i dhėnė njė zhvillim tė ri lėvizjes demokratike nė Shqipėri.

Lexoni dhe kete

RESTAUROHET KISHA E “SHEN PREMTES” NE BALLDRE

Kisha e “ShĆ«n Premtes” nĆ« Balldre tĆ« LezhĆ«s monument kulture i kategorisĆ« sĆ« parĆ« i …