Wednesday , 4 August 2021

PERKUJTOHET 25-VJETORI I MESHES SE PARE

Me nj mesh solmene sht festuar 25 vjetori I meshs s par t mbajtur me 4 nntor t vitit 1990 nga Dom Simon Jubani n varrezat e Rrmajit. Nj numr I madh besimtarsh t pranishm ndoqen meshn shenjte t celebruar nga Kardinal Salvatore De Giorgi. N fjaln e tij prshndets Arqipeshkvi I Dioqezit Shkodr Pult Imzot Angelo Massafra u shpreh se kjo dit sht nj reflektim dhe nj dit kujtese ndersa Dom simoni ishte prijesi i guximit.

N fund t meshs Kardinal De Giorgiou shpreh se kthehem n Rom I mbushur me fe nga ky vend I shenjt ndersa vleresoj deshiren e Dom Simonit per te transmetuar fene ne kohe te veshtira.

25 vite m par n pranin e rreth 300 besimtarve Dom Simon Jubani do kremtonte meshn e par pas 23 viteve ndalim besimi n Shqipri, cka shenoj edhe lirin e besimit n vend si para rndse e shum lvizjeve tjera q pasuan deri n rrzimin e sistemit diktatorjal n vend.

Lexoni dhe kete

ISHP APEL NDAJ QYTETARËVE PËR VAKSINIMIN

Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik këshillojnë qytetarët që kanë mbi 6 muaj që e …