Saturday , 7 December 2019

PERKUJTOHET 29-VJETORI I VRASJES SE PELLUMB PËLLUMBIT

Ashtu si në vitet e fundit, edhe këtë 16 qershor është përkujtuar në qytetin e Shkodrës vrasja e 17-vjeçarit, martirit të demokracisë, Pëllumb Pëllumbi. Ai u vra në 16 qershor të vitit 90’ në kufi. Nëna e tij, Mri Pëllumbi tregon si e mori vesht për vrasjen e djalit të saj.

Por, 16 qërshori është përkujtim për të gjithë të vrarët në kufi.

29 vite më parë, Pëllumbi po tentonte të kalonte kufirin në kërkim të një jetë më të mirë, por ai u ekzekutua në mënyrë barbare nga persona që i qëndronin ende besnik regjimit.

Lexoni dhe kete

NXENESIT E AKOMODUAR NE SHENGJIN NISIN SHKOLLEN

Në shkollën 9-vjeçare “At Zef Pllumi” në Shëngjin numri i nxënësve është dyfishuar. Fëmijet e …