PERKUJTOHET 553-VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Eshtë përkujtuar në Lezhë 553-vjetori i vdekjës së Gjergj Kastrioti Skëndërbeu.

Nën masa anti-covid, autoritetet lokale bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule në momerian që ruan vendvarrimin e heroit tonë kombëtar.

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu u shpreh se Gjergj Kastrioti është e vetmja figurë që na bën bashkë të gjithëve dhe jeton në zemren e çdo shqiptari brenda dhe jashtë vendit.

Veprimtaria e organizura nga Bashkia Lezhë për 553-vjetori e vdekjës së Gjergj Kastriotit u mbyll me një koncert muziko-letrar të përgatitur nga pallati i kultures, me këngë, recitime e krijime të ndryshme, ndërsa për shkak të pandemisë numri i përsonave pjesmarrës në ceromoni ishte i kufizuar.

Lexoni dhe kete

RADHE DHE KAOS NE QENDREN E VAKSINIMIT ANTI-COVID NE LEZHE

Këto janë pamjet para qendrës së vaksinimit anti-covid në qytetin e Lezhës. Dita e dytë …