Sunday , 19 January 2020
Breaking News

PERKUJTOHET HEROINA E POPULLIT, SHOTE GALICA

Klubi i grave të Kosovës dhe Diaspores Kosovare kanë përkujtuar heroinen e popullit Shotë Galica. Në 92-vjetorin e vdekjës së sajë ata bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule në lapidarin në nderim të Shotë Galices që ndodhet në Fushë-Krujë. Gratë e pranishme vlersuan kontributen e Galicës në luften për liri në të gjithë Ballkanin.

Shote Galica lindi në vitin 1895 në Drenicë. Ajo ishte luftëtare e shquar e çetave kryengritëse kosovare për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të të gjitha viseve shqiptare dhe për një regjim shtetëror demokratik në Shqipëri. Shote Galica mori pjesë në më shumë se 40 aksione të rëndësishme kundër armikut.

Lexoni dhe kete

PERKUJTOHET 552-VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Eshtë përkujtuar në Lezhë 552-vjetori i vdekjës së Gjergj Kastriotit Skëndërbeut. Në nderim të kësaj …