Permbytjet, humbasin jeten 3 persona!

Tre persona kanė humbur jetėn si pasojė e motit tė keq nė tė gjithė vendin. Mėsohet se babė e bijė humbėn jetėn nė qendėr tė Laēit, pasi makinėn me tė cilėn udhėtonin e ka marrė rrjedha e ujit, ndėrsa nė Kurbin si pasojė e shembjes sė njė ure ka humbur jetėn njė i ri 22-vjeēar. Gjon Kola, ish-drejtor shkolle nė Laē ėshtė nxjerrė i pajetė nga makina, ndėrsa disa orė pas kėrkimeve nga ekipet e emergjencės, konkretisht rreth orės 01:20 pas mesante, ėshtė gjetur edhe trupi i pajetė i vajzės sė tij rreth 23 vjeē, Dorina Kola. Mėsohet se trupi i vajzės ėshtė gjetur nė Sanxhak, rreth 2 km nga vendi ku makina me tė cilėn udhėtonin babė e bijė u pėrfshi nga rrjedha e ujit.

Ndėrkohė, nė fshatin Skuraj tė Kurbinit si pasojė e shembjes sė njė ure ka humbur jetėn 22-vjeēari Liman Balluku tė cilin e ka marrė rrjedha e ujit. Ekipet e forcave tė kėrkim-shpėtimit vijojnė kėrkimet pėr gjetjen e trupit.

POLICIA LEZHE: MOTI I KEQ, JA SI U MBYTĖN 3 VIKTIMAT


Si pasojė e motit tė keq mė datėn 18.11.2014 nė gjithė Qarkun e Lezhės duke filluar nga ora 15.00 e ditės sė djeshme e deri nė mesnatė ka pasur shira tė rrėmbyshėm. Nisur nga situata e krijuar ėshtė ngritur grupi i emergjencės nė bashkėpunim me Prefekturėn dhe Bashkinė e Lezhės. Si rezultat i kėsaj situate ka mbėrritur nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut edhe njė grup nga Drejtoria e Pergjithshme e Policise si dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit.

Pėr pėrballimin e kėsaj situate janė angazhuar rreth 300 forca Policie me 10 automjete , ku nė ndihmė tė policisė sė Lezhės kanė ardhur edhe forcat e FNSH . Forcat e policisė janė shpėrndarė nė gjithė territorin nė bashkėpunim dhe me forcat e zjarrfikėses ku kanė bashkėrenduar punėn pėr tu ardhur nė ndihmė banorėve tė dėmtuar nga pėrmbytjet.

Si rezultat i shirave te rrėmbyeshėm hidrovori nuk ka punuar, pasi ka qenė e stakuar energjia si rezultat i pėrmbytjes sė nėnstacionit elektrik. Prurjet nė qytetin e lezhės dhe Kurbinit kanė qenė tė mėdha e pėr pasojė ka patur dėme tė medha materjale dhe tre viktima nė rrethin e Kurbinit , ku forcat e policisė kanė punuar deri nė orėt e para tė ditės sė sotme pėr tė nxjerr viktimat nga uji.

Mė datė 18.11.2014, rreth orės 20.30, nė afėrsi tė Bankės Raiffesien, nė qytetin Laē, Kurbin, ėshtė marrė nga rrjedha e ujit si pasojė e reshjeve tė rėna mjetin WW veturė nė tė cilėn ndodhej shtetasi Gjon Zef Kola, vjeē 60, banues nė Laē,Kurbin si dhe vajza e tij shtetėsja Dorina Kola, 26 vjeēe, banuese nė Laē, Kurbin. Nė afėrsi tė ish komunales nė Laē, ėshtė gjetur mjeti si dhe shtetasi Gjon Kola i vdekur, ndėrsa vajza e tij ėshtė gjetur e vdekur nė ora 01.04, datė 19.11.2014.

Mė datė 18.11.2014, rreth orės 23.30, nė Gallatė, Kurbin, shtetasi G N, vjeē 15 , banues nė Malbardhė, Kurbin, ka qenė duke drejtuar njė ēiklomotorr ku si pasagjer ka patur shtetasin Liman Balloku, vjeē 21, banues nė Vinjollė, Kurbin, tė cilėt janė marrė nga rrjedha e ujit nga ku drejtuesi i mjetit shtetasi G N ka arritur tė dalė i ndihmuar nga banorė tė zonės dhe forcat e policisė ndėrsa shtetasi Liman Balloku, ėshtė gjetur i vdekur nė ora 00.30, datė 19.11.2014.

Si rezultat i pushimit tė reshjeve pas mesnatės hidrovorėt kanė filluar tė punojnė dhe situata nė ditėn e sotme ėshtė drejt normalizimit.

Lexoni dhe kete

KULLAT E VROJTIMIT E NDOTJA AKUSTIKE, PROBLEM NE VELIPOJE

GjatĆ« mbledhjes sĆ« komitetit rajonal tĆ« turizmit nĆ« VelipojĆ«, Petrika Dumka, pĆ«rfaqĆ«sues i drejtorisĆ« vendore …