Saturday , 24 October 2020

PERMBYTJET, JA SI PARAQITET SITUATA NE QYTETIN E SHKODRES

Niveli i ujit n basenin e lumit Drin dhe Bun gjat nats s mbrmshme ka pas rnie t ndjeshme t nivelit me rreth 30 cm.
Lumi Kir ka prurje normale.Ndrkoh shkarkimet n H/c-e vazhdojn me t njjtin rritm sipas vlersimit t punonjsve n terren.
Sipas verifikimeve n ort e para t mengjesit, gjat nj ore e gjysm niveli i ujit po rritet prsri me shum shpejtsi.
Nuk ka informacion zyrtar mbi nivelin e shkarkimeve nga ana e KESH, dhe pritshmrin e regjimit t shkarkimeve gjat orve t paradites.

Situata n Shkodr qytet:
Pjesa siprme e lagjes Bahallek ka 7-8 cm uje. Deri m tani nuk paraqet probleme. Zona e livadheve nuk ka probleme. Zona Fusha e Druve, dhe lagje Tepe skan probleme.
Ndrkoh n lagjen Ajasm n Shkodr niveli i ujit gjat nats ka rnie.
Lagjet Bahallek dhe Ajasm nuk furnizohen me energji elektrike.
Shkollat do jen t mbyllura deri n nje urdher t dyt nga ministria e Arsimit.

Situata n njsin Administrative Postrib paraqitet:
N Postrib cdo gj sht normale.
Ka furnizim me energji. Nuk ka probleme n asnj fshat.
Shkollat do jen t mbyllura deri n nj urdhr t dyt nga ministria e Arsimit. qndrat shndetsore do t vazhdojn t jen n pun normalisht.

Situata n Njsin Adminsitrative Daj paraqitet:
Darragjati mbetet fshati m problematik.
Argjinatura vazhdon t ahet me shum. Mungon energjia elektrike.
Shkollat jan te mbydhura deri n nj urdhr t dyt t Ministris? s Arsimit.

Situata n Njsin Adminsitrative Brdice:
Ka ndrprerje t furnizimit me energji elektrike. Pr momentin nuk paraqiten probleme.

Situata n Njsin administrative Ana e Malit
Rruga e Obotit, Ana e Malit, kalohet vetm me mjete t larta.
Ka munges t furnizimit me energji elektrike.

Situata n Njsin Administrative Rrethina paraqitet:
N Rrethina nuk ka probleme. Furnizimi me energji elektrike sht rikthyer prve fshatit Guci e Re. Prurjet n lumin Kir jan n rnie.

Situata n Njsin Administrative Velipoj paraqitet prgjithesisht e mir.
Argjinatura e Reit t vjetr, Luarzit dhe e asit jan pa asnj rrezik. Uji n Bun n krahasim me dje ka pak rritje.
Energjia elektrike nuk ka munguar. Problem sht nj shtyll elektrike e tensionit t lart n as e cila sht anuar dhe rrezikon t bjer.
Sistemet e kanaleve t ujrave t zeza dje kan patur problem n plazh por ndrhyrja e Ujesjelles Kanalizime ka normalizuar situatn.
Nuk ka asnj rrug t bllokuar.

Lexoni dhe kete

100-VJETORI I LINDJES SË SHËN GJON PALIT TË DYTË

Kisha Katolike Shkodër ka organizuar një meshë pasditën e së enjtes me rastin e 100-vjetorit …