Tuesday , 16 August 2022

Permbytjet ne Lezhe, reagon PD: Pergjegjesi e qeverise!

Zonat e permbytura te lezhes jane inspektuar edhe nga deputeti i partise demokratike ne kete qark aldo bumci. Ai eshte perballur me zemeraten e banoreve te perfshire ne permbytje, duke u shprehur se kjo eshte hera e pare qe ndodhin permbytje te tilla vetem me nje nate rreshje shiu.

Permbytjet ne lezhe nuk jane vetem per faj te natyres, por pergjegjsi e qeverise ne mos marrjen e masave. Kjo eshte deklarata e deputetit demokrat ne qarkun e lezhes Aldo Bumci. Sipas tij mungesa e energjise per gati 12 ore krijoi kete situate, e kjo per shkak se nuk u nderhy ne kohe dhe se po u jepet rendesi fasadave e jo jetes dhe prones se qytetareve.

Partia Demokratike ka krkuar sot q qeveria t marr masa t menjhershme pr tu ardhur n ndihm banorve t zonave t prmbytura. Zdhnsja e PD-s, Oriela Nebiaj n emr t demokratve i ka shprehur ngushllime familjarve t viktimave, ndrsa ka akuzuar qeverin se ka reaguar me vones.

Deputett dhe strukturat e Partis Demokratike gjenden pran familjeve dhe t afrmve t viktimave n kt dit dramatike pr to. Ne dnojm reagimin me vones dhe t pakoordinuar t qeveris, e cila si gjithnj sht prezent n ekran por mungon aty ku duhet, aty ku njerzit kan nevoj. Qeveria dhe Edi Rama, vihen n lvizje vetm kur moti i keq shkakton viktima. Asnj plan prej tyre pr t marr masa parandaluese, asnj vizion pr kto zona q gjithnj vuajn nga reshjet dhe nga moti i keq i dimrit, tha Nebiaj. Partia Demokratike i ka br apel kryeministrit t marr masa, q t mos ket m viktima dhe t mos prsritet situata e s marts, ku tre persona humbn jetn si pasoj e motit t keq.

Lexoni dhe kete

PD: BORDET E TRANSPARENCËS BASHKËPUNËTORË NË VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit të Transparencës përsa i përket lëvizjes në çmime të …