Sunday , 17 December 2017
Breaking News

PËRMBYTJET NË SHQIPËRI, MEDIAT E HUAJA RAPORTOJNË SITUATËN E RËNDUAR

Situata problematike në vend, e shkaktuar nga reshjet e dendura është reflektuar edhe në shtypin e huaj. Agjensi prestigjioze mediatike i kanë kushtuar disa shkrime gjendjes së krijuar nga përmbytjet në Shqipëri, ndërkohë që vëmendje të veçantë në media ka marrë edhe shembja e urës së Drojes në Mamurras, si pasojë e nivelit të lartë të ujit.

Situata e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet e dendura në Shqipëri, janë pasqyruar edhe në mediat e huaja. Media si Euronews, Associated Press, Washington Post, Daily Mail, Fox News, Xinhua raportojnë për një viktimë të shkaktuar nga përmbytjet, ndërkohë që shkruajnë se reshjet e shirave kanë paralizuar portet si dhe kanë shkaktuar anulimin e fluturimeve nga aeroporti ndërkombëtar i vendit.

Mediat e huaja raportojnë gjithashtu se rreth 127,000 banorë janë prekur nga ndërprerjet e energjisë elektrike ndërkohë që ushtria shqiptare vijon operacionet nga ajri për të evakuuar banorët e zonave të përmbytura.

Agjensitë mediatike citojnë apelin e bërë nga kryeministri Edi Rama për evakuimin e mëtejshëm të banorëve në zona të rrezikuara, duke theksuar se e rëndësishme është shpëtimi i jetëve njerëzore dhe gjësë së gjallë dhe se përllogaritja e dëmeve dhe humbjeve do të bëhet sapo kushtet atmosferike të jenë të favorshme.

Vëmendje të veçantë ka marrë edhe shembja e urës së Drojes në Mamurras, një pikë kyçe që lidh 4 qytete, Fushë-Krujën, Mamurrasin, Laçin dhe Milotin. Shkaku për shembjen e kësaj ure ka qenë niveli i lartë i ujit që ka dëmtuar strukturën.

Lexoni dhe kete

RRUGA E DUKAGJINIT, BANORET E ZONES KERKOJNE NDERHYRJE

Rruga e Dukagjinit vijon te jete nje problem serioz per banoret e kesaj zone. Per …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin