Sunday , 17 January 2021

PERMBYTJET, SITUATA NE LEZHE DREJT PERMIRESIMIT

Me ndërprerjen e reshjeve situata e krijuar nga përmbytjet në Lezhë ka nisur të përmiresohet.

Sipas të dhënave niveli i ujit ka rënë me rreth 40 cm, por sërish mijera hektarë tokë bujqësore vijojnë të jenë të përmbytura dhe situata më problematike paraqitet në Zadrimë dhe fushe e Torovicës.

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu bën të ditur se të gjitha familjet që kanë patur probleme janë asistuar nga kjo njesi vendore.

Rruga që lidh fshatrat e Njesisë Administrative Ungrej me Kallmetin vijon të jetë e bllokuar dhe sipas Ndreut po studiohet mënyre e një ndërhyrja aty dhe në lagjen e spitalit ku ka patur rrëshqitje dherash.

Dëmet e shkaktuara nga këto përmbytje janë të mëdha kryesisht në sektorin e bujqësise, por vlersimi i tyre do të bëhet pas tërheqjes të plotë të ujit.

Lexoni dhe kete

MANASTIRLIU: DO MBETEN NË FUQI MASAT AKTUALE NË VEND

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, dhe përfaqësues të Komitetit Teknik të Ekspertëve dolën këtë të …