PERVEÇ RESHJEVE TE SHIUT, VERIU PERFSHIHET EDHE NGA DEBORA

Ndërsa jugu i vendit është i ‘mbërthyer’ nga reshjet e shiut të cilat kanë shkaktuar përmbytje, në veri të Shqipërisë kanë nisur reshjet e dëborës. Trashësia e dëborës arrin 3-15 cm dhe temperaturat janë 1 gradë celcius. Keshtu, ne aksin Qafë-Thore-Theth ka 30 cm bore dhe rreshqitje gurësh e dherash, si edhe dalje të përrenjve në rrugë. Ne aksin Shkodër-Shalë, ne malin e shoshit ka 20 cm dëborë dhe kalimi behet me veshtiresi me zingjir, vetem per mjete te larta.

Në bashkine Malesi e Madhe, aksi Tamare-Vermosh i kalueshem me zinxhir, ka rreth 20cm debore, ndersa akset e tjera jane te kalueshme, si edhe punohet nga strukturat përkatëse për pastrimin e dherave dhe lehtësimin e situatës. Ne bashkine Vau Dejes, segmenti Muri i Turkut- Cukal eshte e bllokuar dhe ka rreth 30 cm dëbore, ndersa akset e tjera jane të kalueshme.

Në bashkitë Fushe- Arrëz dhe Pukë, sksi Qafë Mali-Qafa Shllak eshte i kalueshem dhe ka rreth 10 cm dëbore, nderkohe po punojnë dy borëpastruese. Kurse, segmenti rural Qafë Mugu, Mille në NJA Qelëz është e bllokuar nga dherat dhe guret e rënë nga reshjet e shiut, po punohe

Lexoni dhe kete

ABUZIME ME BORXHET NDAJ VLLAZNISE, JA ÇFARE BEN ADEMI

Gjatë mbledhjes së Asamblesë së Vllaznisë, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, dhe njëkohësisht presidente e …