PIKE I DHURON FITOREN SPANJES

Kampioni aktual evropian, Spanja, ka filluar mbrojtjen e titullit me nj fitore fale golit t shenuar nga Gerrard Pique. Spanja ka arritur t triumfoj n ndeshjen e par kundr Republiks eke me rezultat minimal 1:0. Megjithse n pjesn e par kmbnguli q t gjej rrugn e golit, spanjollt u treguan t ngatht para ports s skuadrs eke, prkatsisht portieri Petr Cech u tregua m i suksesshm. T vetmit rast q vlen t theksohet n 45 minutshin e par e kishte sulmuesi i Juventusit, Alvaro Morata, i cili n minutn e 16-t takimit nga nj afrsi nuk arriti t realizoj gol duke e gjuajtur topin n duart e Cechut. Edhe n pjesn e dyt, Spanja vazhdoi me dominim, por nuk ia arriti t realizoj golin e fitores. David Silva kishte dy raste (70, 73) pr t shnuar gol, por si duket n ditn e tij ishte portieri i Arsenalit, i cili ishte i pakalueshm prgjat 86 minuta t takimit. Kur pritej q ndeshja t prfundonte me barazim, n sken doli mbrojtsi Pique, i cili realizoi gol me kok pas nj harkimi t sakt t Andres Inisestas dhe kshtu, vulosi rezultatin prfundimtar 1:0 pr Spanjn. Pas ksaj fitore, Spanja kryeson Grupin D s bashku me Kroacin kan nga tre pik secili, ndrsa Turqia dhe Republika eke mbeten pa pik.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA “SHTYN” FESTËN E TITULLIT PËR TË MËRKURËN

E kishin parashikuar të fitonin titullin kampion që këtë të shtunë pas ndeshjes me Apoloninë, …