Monday , 16 September 2019

PREFEKTI RADOVANI: PYJET TU KALOJNE NJESIVE VENDORE

Pyjet duhet t kalojne sa m par nn menaxhimin e pushtetit vendore, teksa miratimi I ligjit q e konsideron prerjen e pyjeve krim do t jet shpetimi pr kt pasuri Ky sht qendrimi i kryebashkiakut t Puks, Gjon Gjonaj dhe Prefektit t Shkodres Paulin Radovani, t cilt besojne se kalimi I pyjeve nn menaxhimin e Pushtetit Vendor do I hap rruge ruajtjes s ksaj pasurie, prej 25 vitesh n shkaterrim. Mbi pyjet n prgjethsi dhe veanarisht mbi pyjet e Puks ka ndodhur nj masakr e vrtet. Kalimit I ksaj pasurie n menaxhimin e njesive vendore do ndaloj shkatrrimin por qeveria duhet q bashk m transferimin e pyjeve t transferoj dhe buxhete, cfar do ti hap rrug riprtritjs s ksaj pasurie shprehet kryebashkuaku I Puks, Gjon Gjonaj.

Edhe prefekti Radovani transferimin e pyjeve nn menaxhin e pushtetit vendor e konsideron si nj ndr reformat m me vend t qeveris Rama. Koha ka treguar se Pyjet nuk ruhen dot nga Tirana ndaj kalimi I shpejte I tyre tek njesit vendore sht zgjidhja e merituar prball shkatrrimit t pandalshm, thote Radovani.

Edhe pse Puka konsiderohet si kryeqyteti i pyjeve shqiptare i cili viteve t fundit sht kthyer dhe n kryeqendren e shkatrrimit t tyre nga t dhnat statistikore t organeve ligjzbatuese rezulton se nuk ka asnj t dnuar pr kt kundravajtje. I vetmi dnim q marrin shkatrruesit e pyjeve n raste t rralla kur ndalohen nga Policia sht sekuestrimi I lnds drusore, proedure e cila meriton nj hetim n vet pr rregullsin e saj, ndrsa. Shpallja e moratoriumit pr pyjet kryesisht n Puks sht mirpritur si reforma me e domosdoshme pr kt zon, por pukjant besojne se serish ndalimi I prerjes se pyjeve nuk do t unksionoj sa koh kundravajtsit kan lidhje t forta me respektuesit e moratoriumit.

Lexoni dhe kete

DOM BLEDAR HUBA PËRFUNDON MISIONIN TE ORATORI “DON BOSKO”

Drejtuesi i Oratorit “Don Bosko” në Shkodër, Dom Bledar Huba, ka përfunduar misionin e tij …