PRESIDENTI META DEKORON KARDINALIN ERNEST TROSHANI

Kreu i shtetit, Ilir Meta, ka dekeruar me titullin më të lartë, “Gjergj Kastrioti Skëndërbeu, Kardinalin Ernest Simon Troshani.Ceremonia u zhvillua në Kishën e Shën Andonit në Laç, pas meshës së shenjtë të së martës.Presidenti Meta e vlerësoi Kardinalin Troshani si simbol të rezistencës dhe përkushtimit të pashembullt ndaj vlerave dhe idealeve kombëtare.

Kardinali Ernest Simon Troshani është një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të gjeneratës së klerikeve shqiptarë që u persekutuan mizorisht, u dënuan dhe marterizuan vetëm se shpirtin dhe veprën e tyre i kishin të lidhura me lirinë e besimit dhe ndërgjegjes.

Lexoni dhe kete

RAPORTI, BASHKIA SHKODER SHKEL LIGJIN PER INFORMIM

Shoqata “Intelektualët e rinj, Shpresë” e cila që nga muaji Maj 2016 është angazhuar plotësisht …