PRESIDENTI NDERON VELLEZERIT E NENE TEREZES

Presidenti i Repulikes ka nderuar me titullin e larte “Nene Tereza” drejtuesin e misionit te Vellezerve te Nene Terezes ne Komunen e Bushatit. AT SEBASTIAN VAZHAKALA, eshte nderuar me kete titull te larte, per kontributin e pashembullt, ne ndihme te familjeve ne nevoje ne kete zone. Ceremonia e dorezimit te ketij titulli te larte eshte zhvilluar ne Kishen e Vellezerve te Nene Terezes me prezencen e autoriteteve me te larta fetare dhe civile. Presidenti i Republikes Bujar Nishani gjate fjales se tij, deklaroi se ky titull eshte mirenjohje dhe respekt per kontributin ndaj njerezve ne nevoje.

Kryetari i Komunes Bushat, Zef Hila, gjate fjales se tij u shpreh se perulet per kontributin e madh qe ky mision ka dhene jo vetem ne Bushat por ne te gjithe zonen.

Ne Prill 2006 Arqipeshkvi i Dioqezs Shkodr- Pult Imzot Angelo Massafra inaguroi Qndrn Bethel q do t thot Shtpia e Zotit dhe n prani t Kryetarit t Komunes dhe banorve t zons. Kjo shtpi e ndertuar nga Misionart e Bamirsis- Vllezrit Kontemplativ, me qellimin per te strehuar njerez te vetmuar, me aftesi te kufizuara. Projekti eshte aprovuar nga Konferenca Episkopale.

Lexoni dhe kete

“Aaa KUSH ASHT N’DERË” MBYLLET ME SUKSES

“Aaa kush asht n’derë” erdhi për publikun shkodran edhe mbrëmjen e së enjtes, i cili …