Prishja e banesave, Banoret protesojne perpara bashkise

Pronarėt e banesave pėrreth stadiumit “Loro Borici” kanė zgjedhur sheshin pėrpara bashkisė sė Shkodres nė momentin e ngritjes sė flamurit pėr tė protestuar kundėr prishjes sė ndėrtimeve nė kėtė zonė. Sipas banorėve, prishja e ndėrtimeve pranė stadiumit i penalizon padrejtėsisht, pasi janė 30 familje qė preken nga ky aksion.

Banorėt kanė zhvilluar debate edhe me kryebashkiakun e Shkodres Lorenc Luka duke i kėrkuar llogari pėr vendimin e INUK- ut. Nga ana tjetėr Luka ka deklaruar se bashkia e Shkodres nuk ka asnjė projekt pėr rikonstruksionin e stadiumit dhe nuk ėshtė nė dijeni zyrtarisht tė veprimeve tė INUK ndėrsa kėrkoi qė objektet qė do prishen tė jenė minimale.

Njė ditė mė parė inspektorėt e INUK- ut kanė nisur verifikimin e tė gjitha objekteve pėrreth stadiumit. Sipas burimeve tė INUK bėhėt e ditur se janė mbi 20 objekte tė cilat sipas konstatimeve tė para rrezikojnė tė shemben, pėr ti hapur vend rikonstruksionit tė “Loro Boricit”.

Lexoni dhe kete

RENDOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA TE NENSHKODRES

NĆ« territorin e BashkisĆ« ShkodĆ«r vazhdojnĆ« reshjet e shiut.Ā Si rrjedhojĆ«, situata e pĆ«rmbytjeve vazhdon tĆ« …