Prishja e banesave, Banoret protesojne perpara bashkise

Pronart e banesave prreth stadiumit Loro Borici kan zgjedhur sheshin prpara bashkis s Shkodres n momentin e ngritjes s flamurit pr t protestuar kundr prishjes s ndrtimeve n kt zon. Sipas banorve, prishja e ndrtimeve pran stadiumit i penalizon padrejtsisht, pasi jan 30 familje q preken nga ky aksion.

Banort kan zhvilluar debate edhe me kryebashkiakun e Shkodres Lorenc Luka duke i krkuar llogari pr vendimin e INUK- ut. Nga ana tjetr Luka ka deklaruar se bashkia e Shkodres nuk ka asnj projekt pr rikonstruksionin e stadiumit dhe nuk sht n dijeni zyrtarisht t veprimeve t INUK ndrsa krkoi q objektet q do prishen t jen minimale.

Nj dit m par inspektort e INUK- ut kan nisur verifikimin e t gjitha objekteve prreth stadiumit. Sipas burimeve t INUK bht e ditur se jan mbi 20 objekte t cilat sipas konstatimeve t para rrezikojn t shemben, pr ti hapur vend rikonstruksionit t Loro Boricit.

Lexoni dhe kete

DITA E LIQENIT TE SHKODRES

E kthyer në traditë tashmë “Dita e liqenit të Shkodrës”  e cila shënon hapjen e …