Thursday , 24 September 2020

PROESION ME RASTIN E 25- VJETORIT TE MESHES SE PARE NE VARREZAT E RRMAJIT

Portretet e 40 martirve t kishs katolike, kan prshkuar rrugt e Shkodrs n procesionin e organizuar n kuadr t 25 vjetorit t meshs s par n varrezat e Rrmajit.

40 martirt e kishs katolike q dhan jetn pr fe dhe atdhe lan mjediset e degs s Brendshme, ashtu si n kohn e diktaturs dhe morn rrugn drejt varrezave t Rrmajit, n murin e t cilave, regjimi mizor i Enver Hoxhs i mori jetn prhapsve t fjals s Zotit. Pjese e kesaj ecje u bene besimtar t shumt, rregulltar dhe rregulltare t drejtuar nga imzot Angelo Massafra dhe meshtart.

4 Nntori, shnon plot 25 vjet nga dita kur dom Simon Jubani dha meshn e par pas viteve t errta t diktaturs dhe i riktheu Shqipris nj t drejt t mohuar nga ateistt.

Lexoni dhe kete

TURIZMI KULTUROR NË SHKODËR DREJT ZEROS

Një nga sitet më atraktive turistike sic është Kalaj Rozafa e Shkodrës, këtë vit është …