Wednesday , 23 September 2020

PROMOVOHET LIBRI “MOS MĖ THUAJ QĖ KE FRIKĖ”

Nė sallėn e bibliotekės universitare ėshtė prezantuar libri i shkrimtarit italian Giuseppe Cartazzella, njė libėr qė trajton fenomenin e emigrimit. Profesori italian Carmen di Giandomenico  i cili ėshtė dhe organizatori i kėtij aktiviteti shpjegon tematikėn e librit.

Aktiviteti i ditės sė sotme ka tė bėjė me prezantimin e librit tė shkrimtarit italinan Giuseppe Cartazzella, “Mos mė thuaj qė ke frikė”. Librat e tij janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė botės dhe ky ėshtė libri i tretė i tij. Libri ėshtė njė roman i cili flet mbi vėshtirėsitė qė pėrballen emigrantėt tė cilėt detyrohen qė pėr njė jetė mė tė mirė tė pėrballen me vėshtirėsi. Pjesėmarrės nė kėtė aktivitet tė sotėm janė studentėt e italianistikės por dhe tė gjimanazeve. Autori i librit Giuseppe Cartazzella pohon se romani  ėshtė shkruar nė nje kohė tė shkurtėr.

Libri tregon histori reale, ėshtė njė roman, ėshtė njė histori lirie. Tema qė libri trajton ka tė bėjė me individėt tė cilėt ndodhen nė shtete qė ka luftė dhe pėr njė jėtė mė tė mirė detyrohen tė largohen nga vendi i tyre duke u pėrballur me shumė vėshtirėsi. Tema qė trajtohet ėshtė shumė aktuale. Ne njerėzit jemi gjithmonė migrant sepse na pėlqen tė lėvizim. Qindra e mijėra tė rinjė janė detyruar tė largohen nga Afrika, mė herėt dhe nga Shqipėria pėr shkak tė luftrave, prostitucionit janė ato qė mė dhanė shkak pėr tė shkruar kėtė libėr, fenomeni i emigrimit ėshtė shumė real. Pėr tė shkruar kėtė libėr kam punuar 1 vit e gjysėm.

Shkrimtari Giuseppe Cartazzella ėshtė autor i tre librave tė cilėt janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės, tashmė libri  “Mos mė thuaj qė ke frikė” ėshtė pėrkthyer edhe nė shqip.

Lexoni dhe kete

TURIZMI KULTUROR NƋ SHKODƋR DREJT ZEROS

NjĆ« nga sitet mĆ« atraktive turistike sic Ć«shtĆ« Kalaj Rozafa e ShkodrĆ«s, kĆ«tĆ« vit Ć«shtĆ« …