PROTESTA, BASHA: DONI LUFTE, LUFTE DO TE KENI

Njė luftė e nisur mes shumicės dėrrmuese tė shqiptarėve ndaj pakicės qė mban peng Shqipėrinė e ka quajtur kėtė tė premte Lulzim Basha protestėn e opozitės. Mjaft i ashpėr ka qėnė fjalimi i sotėm i Bashės, ku tha se popullit i ka mbaruar durimi.

Thoma Gėllci o pleh, do tė tė heqim zvarrė nga ai post ku tė kanė vėnė pėr ti shėrbyer interesave tė korruptuara. Ora jote po vjen, zvarrė do tė hiqesh nga ai post ku tė kanė vėnė. Ta dijė mirė cdokush qė godet qytetarėt, qė godet protestėn qė do vijė ora pėr ti marrė zvarrė nga ky shesh. Doni luftė, luftė do tė ketė, populli do tė fitojė! Shpojani gomat, thyeni dritare, nxirrni zvarrė nga zyrat atyre qė ju shkelin tė drejtat tuaja, ngrihuni, protestoni e luftoni.
Askush nuk mund tė mendojė se po luan me qytetarin e popullin, ti bėjė llogaritė mirė se pėrndryshe vala e ashpėr popullore do i fshijė nga zyrat.
Kjo ėshtė njė lėvizje popullore pa kthim, nuk ėshtė njė manifestim partiak. Populli ka duruar padrejtėsitė nė kurriz, durimi i popullit i ka arritur fundi, durimit tonė i ka ardhur fundi.

Durimit i ka ardhur fundi. Boll me provokime, me akte tė paligjshme ndaj qytetarėve, nė kurriz tė biznesit. Kur zemėrata popullore tė ngrihet nuk do tė gjeni vrimė miu pėr t’u futur. Ju bėj thirrje tė marrin pėrgjegjėsitė e tyre, pėrgjegjėsitė tona. Tė reagojmė orė e minutė, pėr ēdo padrejtėsi. Tė mos kthejmė faqen tjetėr, por tė qėllojmė me grusht. Anė e mbanė Shqipėrisė, kudo qė jeni, pėr ēdo padrejtėsi, reagoni, qėlloni me grusht. Ngrini grushtin lart ndaj ēdo pushtetari. Koha kur populli po trajtohet si dele po merr fund. Kėtu jemi dhe kėtu do tė jemi derisa tė mposhtim padrejtėsinė. Koha ka ardhur tė zgjidhin gjuhėn edhe pėr ata qė e kanė mbajtur tė lidhur
Ka arritur kulmi, ky popull nuk mban mė! Kėtu do jemi derisa tė zgjidhim ēdo padrejtėsi
.”

Ne diten e shtate te protestes perpara kryeministrise kreu i PD Lulzim Basha akuzoi qeverinė se tenderat, konēesionet, privatizimet dhe pasuritė e shqiptarėve po ndahen mes katėr pesė ‘oligarkėve biznesmenė’ tė Edi Ramės, ndėrkohė qė vendi po zhytet nė mjerim.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …