Tuesday , 19 November 2019

PROTESTA E OPOZITES, ARRESTOHEN 5 PERSONA

5 persona jane arrestuar nga Policia e Tiranes si pjese organizative e protestes ndersa eshte vendosur proedimi ne gjendje te lire i Enno Bozdos. Policia e Tirans n bashkpunim me Prokurorin pran Gjykats s Shkalls s Tiran, bene me dije se udhzoi dhe drejtoi veprimet, ka nisur procedim penal pr organizatort e ktij tubimi: Enno Bozdo, 43 vje, banues n Tiran, pr veprn penale Organizmim dhe pjesmarrje n grumbullime, manifestime t paligjishme Besim Ndregjoni, 62 vje , banues n Tiran, pr veprn penale Thirrje publike pr kryerjen e veprimeve te dhunshme, shtetasi me iniciale I.V, 41 vje , banues n Tiran, pr Mosbindje ndaj urdhrit t punonjsit rendit publik. Gjithashtu u arrestuan n flagranc kta shtetas pr veprat penale Shkatrrim prone, Mosbindje ndaj urdhrit t policis rendit, Prishje e qetsise publike:

Aurel Filaji, 23 vje banues n Tiran

Suzana Dimushi, 37 vje , banues n Tiran

Xhulian Calai, 23 vje, banues n Durrs

Arben Hajdari, 43 vje , banues n Tiran

Andi Kuka, 22 vje , banues n Tiran.

Ndrkoh jan shpallur n krkim pr veprat penale Shkatrrim prone, Mosbindje ndaj urdhrit t policis rendit publik, Prishje e qetsise publike, shtetasit e mposhtm:

F. L, 44 vje , banues n Tiran, i dnuar m par.

G. Gj, 27 vje , banues n Tiran.

Policia e Tirans thot se kishte marr t gjitha masat pr garantimin e qetsis dhe rendit gjat protests s Partis Demokratike. Protesta devijoi nga itinerari i paracaktuar dhe u prshkallzua n dhun, duke dmtuar fasadn dhe thyer xhamat e Kryeministris, prishjen e objektit muzeal Bunker dhe thyerjen e xhamave t Ministris s Transporteve q ndodhet pran bunkerit, thot policia.. Uniformat blu pohojn se grupi i Prokuroris vazhdon punn pr mbledhjen e provave t tjera dhe sekuestrimin e pamjeve filmike pr arrestimin e personave t tjer q mund t jen t prfshir n incidentet e djeshme gjat protests s opozits.

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …