Saturday , 15 August 2020

PROTESTA E OPOZITES, «FARE THANE MEDIAT NDERKOMBETARE

Nga SHBA-ja nŽ EuropŽ dhe deri nŽ KinŽ. Protesta e opozitŽs e zhvilluar ditŽn e sotme ka zŽnŽ faqet e para tŽ mediave mŽ tŽ mŽdha nŽ botŽ.

E para ishte Nju Jork Times, e cila nŽ kryeartikullin e saj shkruante se ďopozita dhe mbŽshtetŽsit e saj, kanŽ protestuar kundŽr qeverisŽ pŽr varfŽrinŽ qŽ ka pushtuar vendin dhe reformat e saj qŽ po dŽrgojnŽ njerŽzit nŽ burgĒ.

MŽ pas ishte edhe gjiganti britanik BBC, qŽ ka raportuar se nŽ protestŽn e opozitŽs kishte pŽrplasje. ďDemonstruesit hodhŽn vezŽ dhe gurŽ ndaj godinŽs qeveritare, duke kŽrkuar dorŽheqjen e qeverisŽ sŽ kryeministrit Edi RamaĒ, shkruante nŽ artikullin e saj BBC.

MŽ pas ishin nŽ radhŽ edhe media kineze qŽ shkruajtŽn se ďprotestuesit kanŽ djegur njŽ dordolec qŽ personifikonte kryeministriĒ. Edhe media kanadeze dhe amerikane kanŽ pasqyruar protestŽn e opozitŽs nŽ TiranŽs.

Lexoni dhe kete

BASHA: QEVERIA D√čSHTOI P√čRBALL√č PANDEMIS√č

Kryedemokrati Lulzim Basha iu ka drejtuar nj√ę mesazh qytetar√ęve duke iu referuar situat√ęs q√ę po …