Tuesday , 16 August 2022

Protesta, mbushet sheshi perpara kryeministrise, Rama inaguron bunkierin!!!

Pėrpara protestuesve tė shumtė qė kishin mbushur bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, kryetari i PD-sė Lulzim Basha i siguroi qytetarėt se opozita nuk do tė lejojė qė qeveria t’i gjunjėzojė ata. Kreu i demokratėve i bėri thirrje kryeministrit Rama qė tė dėgjojė zėrin e 200 mijė shqiptarėve dhe tė mos luajė me bukėn e fėmijėve tė tyre. “Mos u mbyll nė bunker por dil e dėgjo popullin. Nėse nuk mban premtimet largohu bashkė me qeverinė”- deklaroi Basha.

“Jemi mė shumė se asnjėherė nė historinė e kėtij qyteti nė bulevardin e shpresės, bashkimit dhe dinjitetit tė shqiptarėve tė lirė. Kemi ardhur tė pėrballemi, tė mbrojmė tė drejtat tona, ta izolojmė tė keqen dhe t’i kthehemi sė mirės pėr kėtė vend. Rama sot ėshtė futur nė bunkerin e Enver Hoxhės pėr tė mos ju shikuar ju. Eshtė futur aty se mendon se aty nuk e ndjen forcėn e bashkimit tė njė populli tė tėrė. Eshtė futur nė bunkerin e izolimit kryeministri qė mashtroi dhe bėn sikur harroi. Por ne jemi nė kėtė shesh qė t’ja kujtojmė mashtrimet e tij dhe ta pyesim me zėrin e bashkuar pse nuk qeveris por do tė sundosh. Pse nuk flet, nuk i dėgjon qytetarėt por i godet ata pas shpine si kaēaku i ferrės”- vijoi Basha.

Duke kujtuar premtimet e pambajtura tė kėsaj mazhorance, kryetari i opozitės tha se kjo qeveri po instalon reprezaljen policore, ka hapur burgjet, e ka futur vendin nė krizė, ka rritur ēmimet e taksat dhe u ka ēuar shqiptarėve fadromat nė derė. “Kjo nuk quhet qeveri, kjo ėshtė fatkeqėsi. Ne emėr tė gjithė shqiptarėve qė ndajnė me 200 mijė shqiptarėt sot nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” shqetėsimin e thellė pėr tė sotmen dhe tė nesėrmen. Shqiptarėt nuk i kanė harruar dhe nuk i harrojnė pėr asnjė rast mashtrimet e tua, shqiptarėt nuk mposhten as me shtet policor as me varfėri. Mos u fshi bunkerėve tė diktaturės. Mos luaj me durimin e popullit, mos luaj me bukėn e fėmijėve dhe me tė ardhmen e tyre. Shqiptarėt nuk i ngop dot me propagandė dhe reklama, shqiptarėt tė thonė sot qė kėtu duam punė dhe dinjitet.”- deklaroi Basha.

 

“Jemi mė shumė se asnjėherė nė historinė e kėtij qyteti nė bulevardin e shpresės, bashkimit dhe dinjitetit tė shqiptarėve tė lirė. Kemi ardhur tė pėrballemi, tė mbrojmė tė drejtat tona, ta izolojmė tė keqen dhe t’i kthehemi sė mirės pėr kėtė vend. Rama sot ėshtė futur nė bunkerin e Enver Hoxhės pėr tė mos ju shikuar ju. Eshtė futur aty se mendon se aty nuk e ndjen forcėn e bashkimit tė njė populli tė tėrė. Eshtė futur nė bunkerin e izolimit kryeministri qė mashtroi dhe bėn sikur harroi. Por ne jemi nė kėtė shesh qė t’ja kujtojmė mashtrimet e tij dhe ta pyesim me zėrin e bashkuar pse nuk qeveris por do tė sundosh. Pse nuk flet, nuk i dėgjon qytetarėt por i godet ata pas shpine si kaēaku i ferrės”- deklaroi Basha.

Kreu i opozitės theksoi gjatė fjalimit tė tij para qytetarėve tė mbledhur nė shesh se nuk u pyet askush mbi buxhetin e qeveris. “Kryeministri dhe klientėt e pushtetit vendosėn tė vetėm. Rregulluan aferat dhe punėt e tyre nė kurriz tė popullit. Opozita, grupi ynė parlamentar, i kemi bėrė thirrje qeverisė tė hapė sytė dhe veshėt tė kthehet nė realitet. Tė shohė gjendjen e njerėzve dhe tė vendosė nė interes tė tė gjithėve. Kryeministri dhe oborri i tij janė tė izoluar nė luks, shėtisin nė botė pėr javė tė tėra. Zor se ua ndjen pėr hallet e shqiptarėve. Janė zhytur nė delirin e pushtetit nuk janė kanė haberin problemeve halleve. Buxheti i vitit tė ardhshėm kaloi nė fshehtėsi se qeveria ka dėshtuar nė luftėn kundėr informalitetit. Dėshtimin po ja hedhė qytetarėve tė ndershėm. Qeveria i ka nxjerrė vendin dhe qytetarėt me kėpucė tė kuqe se ka dėshtuar, ka abuzuar. Qytetarėt i kanė pėrmbushur detyrimet e tyre, ėshtė qeveria ajo qė nuk i ka pėrmbushur detyrat e saj. Qytetarėt kanė dhėnė ē’kanė mundur por nuk kanė marrė ēfarė kanė merituar.”- u shpreh Basha.

Mė tej ai theksoi se vendi ėshtė nė gropė dhe gropėn e ka krijuar qeveria. “Vendi ėshtė nė recesion dhe recesionin e ka shkaktuar qeveria. Dhe thonė, zgjidhe ti o popull, zgjidhe duke shtrėnguar rripin, zgjidhe duke sakrifikuar mė shumė. Pjesėn e luanit e marrin shpenzimet qeveritare, luksi qeveritar, fryrja e organikave ku punėsohen militantėt e qeverisė, fryrja e shtetit policor. Rritja e taksave nuk ėshtė zgjidhje. Asnjė vend i botės nuk ėshtė ngritur me rritjen e taksave dhe akcizave, me pasurimin e klientelės politike. Me kėtė buxhet nuk ka punėsim pėr tė rinjtė e tė rejat, nuk ka dėmshpėrblime reale pėr ish tė pėrndjekurit. Me bindje se po afro njė varfėri e madhe dhe rėnie ekonomike mė e madhe i kėrkoj qeverisė Rama- Meta mos e bėj mė tė vėshtirė jetėn e shqiptarėve, mos e rrit ēmimin e energjisė elektrike, mos i rrit taksat mos i rrit akcizat e karburantit, mos i rrit tė ardhurat e tatimeve, por uli shpenzimet qeveritare. Mos i jep oligarkisė paratė qė i merr popullit e qytetarėve. Boll se nuk mban mė! Hiq dor para se tė jetė vonė!”- u shpreh Basha.

 

Lexoni dhe kete

PD: BORDET E TRANSPARENCƋS BASHKƋPUNƋTORƋ NƋ VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit tĆ« TransparencĆ«s pĆ«rsa i pĆ«rket lĆ«vizjes nĆ« Ƨmime tĆ« …