Friday , 22 October 2021

PS NIS PERGATITJET PER FUSHATEN ELEKTORALE TE 2017- es

Partia Socialiste ka nisur praktikisht fushatėn intensive dhe konkrete nė terren pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kryetari i PS-sė, Edi Rama e nisi me njė mbledhje mes 61 kryetarėve tė degėve, 12 koordinatorėt e qarqeve dhe sekretarėt, raporton shqiptarja.com. Pėr secilėn nga degėt, zyrat qendrore tė PS-sė kishin printuar listat zgjedhore tė rifreskuara e tė grupuara sipas Zonave tė Administrimit Zgjedhor. Ēdo kryetar dege mori dosjen e vetė me emrat e votuesve dhe tė dhėnat e tyre, me qėllim fillimin e evidentimit tė votuesve shtėpi mė shtėpi.

Ky proces qė nė gjuhėn partiake quhet “krehje e zonės” parashikon evidentimin e tė gjithė votuesve potencialė tė partisė, lidhjet e tyre familjare, kategorizimin sipas personave tė strukturės sė partisė qė mund tė garantojė kontaktimin me ta, evidentimin e votuesve tė lėkundur dhe gjetjen e rrugėve tė marrjes sė votės sė tyre. Mėsohet se me porosi tė Ramės kjo punė do tė fillojė menjėherė nė tė gjithė vendin.

Nė takimin me 61 kryetarėt e degėve, ishin tė pranishėm edhe 12 koordinatorėt e caktuar tė hėnėn nga mbledhja e kryesisė sė PS-sė pėr ēdo qark. Ky takim mė selinė e PS-sė shėrbeu si takim mes tė deleguarve tė qarqeve dhe kryetarėve tė degėve pėrbėrėse tė atij qarku. Rama dhe Ruēi mėsohet se i kanė kėrkuar kryetarėve tė degėve tė mirėpresin tė deleguarit, tė bashkėpunojnė me ta dhe tė fillojnė me njė herė punėn sipas njė programi tė qartė veprimi.

Pjesė e porosive  ka qenė dhe urdhri i selisė qendrore tė PS-sė qė pėr ēdo bashki, tė hapen dhe tė shtohen zyrat e partisė, tė mbahen hapur dhe tė ketė nė to njerėz nė ēdo kohė pėr tė pritur qytetarėt dhe pėr tė adresuar shqetėsimet e tyre. “Mėngjesin e sotėm Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, zhvilloi njė mbledhje me tė deleguarit e Kryesisė nė 12 qarqet e vendit, kryetarėt e bashkisė sė 61 degėve sipas ndarjes sė re territoriale dhe sekretarėt. Mbledhja kishte nė fokus plotėsimin e detyrave nė proces, tė lėna nga Asambleja Kombėtare. Gjithashtu, njė pikė e rėndėsishme ishte njohja e 61 kryetarėve me tė deleguarit nga Kryesia e partisė, pėr tė nisur fillimin e punės normale tė funksionimit tė strukturave tė partisė dhe asambleve tė rretheve”,-tha Hasan Pasha, kryetar i PS-sė pėr Burrelin.

Lexoni dhe kete

BASHA: KRIZA E KORRUPSIONIT PO PƋRKTHEHET NƋ RRITJE TƋ ƇMIMEVE

NĆ« njĆ« dalje pĆ«r mediat nga selia e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, foli sĆ«rish pĆ«r …