PS- SHKODER, NIS ANALIZEN E HUMBJES

Partia Socialiste, nuk do t humbas koh pr t kaluar n sit, rezultatin e 21 qershorit, duke i hapur udh analizs, q nga fillimi i javs s ardhshme.Msohet se nga e hna Asamblet n Rrethe t PS, do t bjn nj bilanc t arritjeve dhe dobsive t partis m t madhe n pushtet, pr tI paraparir kshtu zgjedhjeve t brendshme dhe betejs s 2017-s.

Burime nga kjo forc politike than se nxitimi pr t analizuar rezultatin vjen pas urdhrit t vet kryesocialistit Edi Rama, pr t prmbyllur procesin brenda 30 korrikut. T njjtat burime than se fokus t veant do t ken analizat e bashkive Shkodres dhe Lezhs , bashki n t cilat, PS humbi n zgjedhjet e 21 qershorit. Por pervec analizes ne keto qytete, pritet qe te kete edhe levizje drejtuesish ne drejtorite kryesore te metropolit verior per shkak te rezultatit te 21 Qershorit. Ne fakt perpara zgjedhjeve vendore, Rama kerkoi fitoren e Shkodres me cdo kusht ne rast te kundert theksoi se pas 21 Qershorit do te kete levizje drejtuesish pasi cdo person do mbante pergjegjesi per rezultatin.

Analiza e Asambleve do te jet edhe baza mbi t cilin do t nisin zgjedhjet brenda partis n muajin shtator. Zgjedhjet n organizatat socialsite do t mbahen nga data 10 shtator deri n 10 nntor, ndrsa zgjedhja e delegatve t kongresit sipas parimit nj antar nj vot do t mbahen n 21 nntor. Ky proces, i paraprin, Kongresit Zgjedhor, q pritet t mbahet n muajin janar, nga ku do t dalin antart e rinj t Asambles dhje do vulosen ndryshimet n statutin e partis.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NË ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARËT TË SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorë të zonës së Levanit të …