Tuesday , 19 November 2019

Puka, nen “pushtetin” e debores!

Edhe pse kreu I bashkise s Puks deklaron se bashkia e drejtuar prej tij ka hapur rrugt, lagjet e qytetit t Puks edhe pse n nj distanc fare t shkurtr nga qndra e qytetit vijojn t jen t izoluara ashtu sikurse dhe fshatrat e thell.Ndrkohe edhe n Puk prdorimi I zinxhirve sht I domosdoshm. Policia e qarkullimit rrugor nuk ka lejuar q t lviz asnj automjet pa zinxhir. Trashsia e dbors varion t jet n qytet deri n 60 cm ndrsa n komunat e ktij rrethi arrin deri n 1 metr.

Edhe pse n disa komuna rrugt jan hapur, makinat kalojn me shum vshtirsi dhe vet banort detyrohen t derdhin skorje n rrug pr t nxjerr makinat e bllokuara.Kshtu aksi Puk- Qaf Mali kalohet vetqm m zinxhir, ndrsa aksi Fush Arrz- Qaf Mali sht I bllokuar nga dbora dhe akulli.

Ndrkoh n rrethin e Shkodres zona e Dukagjinit vijon t jet e bllokuar pr shkak t akullit dhe dbores, kshtu komunat e Shoshit, Pultit, Shals dhe Shllaku. Ndrsa n rrethin e Malsis s Madhe probleme ka vetm n komunn e Kelmendit ku sipasoj e dbors dhe akullit lvizja n drejtim t vermoshit sht e pamundur. Ndrkoh qarku I Shkodres vijon t ket probleme me energjin elektrike kryesisht n zonat e thella malore.

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …