Thursday , 27 January 2022

Puke, humb jeten minatori!

Njė masiv dheu ėshtė shembur nė Pukė, duke shkaktuar vdekjen e njė personi. Dheu ėshtė shembur nė katin e 6-tė tė galerisė nė minierėn e Munellės, nė njė thellėsi prej 2 mijė metrash, ku ishin duke punuar minatorėt. Si pasoje e shembjes nje minator ka humbur jeten, ndersa mbi incidentin jane njoftuar efektivet e policise se Pukes.

Forca tė shumta policie kanė mbėrritur menjėherė nė vendngjarje dhe kanė nxjerrė nga galeria minatorėt qė punojnė nė katet e sipėrme tė minierės.Pas rreth njė orė pune forcat e policisė dhe ato zjarrfikėse kane nxjerrė nga miniera trupin e pajetė tė minatorit Gjovalin Prengaj, 48 vjeē, nga fshati Kimėz.  Ende nuk ka shumė detaje pėr mėnyrėn se si ndodhi shembja brenda galerive.

Nė minierėn e bakrit nė Munellė punojnė rreth 170 minatorė. Miniera e Munellės nė Pukė ndodhet nė lartėsitė e masivit malor me tė njėjtin emėr nė kufirin Pukė­ Mirditė, rreth 70 kilometėr larg qytetit tė Pukės. Miniera e Munelles eshte nje prej pasurive me te medha te Nentokes ne vendin tone. Nga galerite e Munelles nxirren cdo dite dhjetra tone mineral Bakri I cili eshte I pasur edhe me Ar dhe Argjend. Kushtet e punės sė minatorėve kanė qenė tė debatuara mes punonjėsve, por njė kontroll i fundit nga autoritetet kishte hedhur poshtė zėrat e tyre pėr kushte jashtė standardeve.

Lexoni dhe kete

TƋ DYSHUAR PƋR VRASJEN E PASHKO UJKƋS NƋ SHKODƋR, GJYKATA E SHKODRƋS LIRON NGA BURGU 2 SHTETASIT

Gjykata e ShkallĆ«s sĆ« ParĆ« nĆ« ShkodĆ«r ka liruar nga burgu autorin e dyshuar tĆ« …