PUKE, SHTYHET KONSTITUIMIT I K. BASHKIAK, PS- LSI SHKAKU KRYESOR

Mos arritja e konsensusit paraprak nė mesin e Partisė Socialiste dhe Levizjes Socialiste pėr Integrim duket se ka qenė shkaku kryesor pėr shtyrjen e konstituimit tė Kėshillit bashkiak. Ceremonia ishte planifikuar tė zhvillohet sot nė oren 11:00 ne sallen e kėshillit bashkiak tė Pukės pėr tė cilin ishin shpėrndar dhe njoftimet, por sic duket ka qėnė prefekti I qarkut tė Shkodres Paulin Radovani qė ka shtyrė kėtė mbledhje pėr tė marten e ardhshme nė tė njejten orė.

Teksa zyrtarisht u njoftuar se konstituimi I kėshillit bashkiak u shty pėr shkaqe objective, burime tė sigurta nė mesin e antarve tė kėshillit bashkiak pohojnė se shkak pėr moszhvillimin e mbledhjes u bė pikėrisht mosmarrveshja nė mesin e dy forcave kryesore politike nė kėtė kėshill, PS dhe LSI tė cilat siē duket nuk janė dakortėsuar pėr emrin e kryetarit.

Teksa PS kėrkon qė kreu I kėshillit tė jetė sekretari I kėsaj force politike, Enver Sulejmani, grupi I kėshilltarve tė LSI kėrkon qė nė krye tė kėshillit tė jete kryetarja e kėsaj force pėr Pukėn Sajmira Laēi. Ditėt nė vijim deri nė konstituimin e kėshillit do tė tregone se cila pal do tė ketė lobin mė tė fuqishėm nė kėshillin bashkiak, teksa verehet njė pėrēarje nė mesin e koalicionit PS –LSI nė bashkin e Pukės.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …