PUSHIME, RRITEN PERSONAT KARDIAK, RASTE EDHE FATALE

Kete vit jane rritur rastet e atakeve kardiake ne rradhet e pushuesve, pavarsisht moshes. Per kete shefi I kardiologjise Edi Smajlja thote se shkaku kryesor vjen nga ekspozimi per ore te tera ne diell.Ndersa u ben thirrje qytetareve qe te mos neglizhojne simptomat.

Smajlaj thote se kujdes ndaj ekspozimit ne diell duhet te tregojne edhe personat qe gezojne shendet te plote.

Bluzat e bardha apelojne qe pas qendrimit per minuta te tera ne diell, pushuesit nuk duhet te hyjne menjehere ne uje, pasi ky ndyshim kontakti sjell rrisk me te madh te atakeve kardiake.

Lexoni dhe kete

MESAZHI I MYFTIUT TE SHKODRES PER MUAJIN E RAMAZANIT

Mesazhi i Myftiut të Shkodrës me rastin e Muajit Ramazan 1439 Imam Muhamed B. Sytari …