RADOVANI: NDERHYNI NE SEGMENTIN F. ARREZ- GJEGJAN- MIRDITE

Segmenti rrugor Fushė Arrėz – Gjegjan- Mirditė vijon tė mbetet njė ndėr problemet jetike nė zonen e Pukės duke u kthyer nė rrezik serioz pėr perdoruesit e tij. Nisur nga ankesat e banorve te zones, prefekti I Shkodres Paulin Radovani dhe kreu I bashkisė sė Pukės Gjon Gjonaj kanė inspektuar kėtė segment rrugor, I njohur ndryshe dhe si “Rruga e vdekjes” nga ku I apeluan qeverise pėr tė investuar nė rrugen qė po ndikon nė braktisjen e zonės. Tė njohur me gjendjen e kėtij aksi rrugor dhe mė parė pėrfaqėsuesi I qeverisė nė Qarkun e Shkodres dhe kreu I qeverisjes vendore nė Pukė, I kėrkuan qeverisė ndėrhyrjen e menjehershme.

Radovani dhe Gjonaj pohuan se gjėndja ku ėshtė katandisur aksi nacional rrugor po ndikon nė braktisjes e zonės. Ata nuk lanė pa shigjetuar dhe kompanine “Ber Alb” tė cilėn e cilėsuan si njė ndėr shkatėrrimtarėt kryesore tė rrugės, e cila jo vetėm qė nuk vuri dorė pėr riparimin e saj por prishi njė-anshėm kontraten dhe me 300 punonjės banorė tė kėsaj zone tė cilėt sot pėrballen me mungesen e infrastrukturės dhe papunėsine. Rreth 10 mijė banorė tė zonave qė pėrshkon aksi rrugor Fushė Arrėz gjegjan Mirditė, por dhe qindra tė tjerė qė pėrshkojnė tranzit kėtė rrugė pėrballen ēdo ditė jo vetem me gjendjen skandaloze por dhe me rrezikun qe u kanoset pėr jeten duke ju shangur gropave nė rrugen thike mbi brigjet e lumit Fan.

Tė udhėtosh nė kėtė rrugė, vetė drejtuesit e mjeteve pohojnė sė ėshtė totalisht e pamundur tė shmangėsh koston e defekteve tė njėpasnjėsh qė I shkaktohen mjeteve, me keq se nė rruget rurale. Rruga e Gjegjanit, e premtuar gjatė qeverisjes se kaluar por edhe asaj aktuale vijon tė mbetet nė tė njejten gjendje teksa banorėt e zonės presin tė zhgenjyer pėr mosmbajtjen e premtimev tė pėrsėritura prej 25 vitesh nė fushatat elektorale. Aksi rrugor Fushė Arrėz Gjegjan Mirditė nihet si rruga qė ka shkaktuar me dhjetra tė vdekur jo vetėm nė aksidentin tragjik tė autobusit ku humben jeten 13 persona, por edhe mė parė. Gjatė 20 viteve tė fundit pėrkujtimoret e vendosura nė kėtė rrugė dėshmojnė se numri I viktimave ėshtė rreth 30 shkaktuar si pasoje e amortizimit tė tejskajshėm tė rrugės dhe terrenit tė rrezikshėm.

Lexoni dhe kete

PROTESTE KUNDER HEC-it, BLLOKOHET RRUGA E KOMBIT

Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimit nga institucionet shtetĆ«rore, ka ngritur sĆ«rish nĆ« proteste …