Sunday , 28 February 2021

RAMA- BERISHA, DEBAT NE PARLAMENT

Medalja dhn Shyqyri okut nga qeveria e majt nj vit m par, sht vn n qendr t debateve n Kuvend mes kryeministrit Edi Rama dhe paraardhsit t tij Sali Berisha.Prball sulmeve t deputetit demokrat por edhe t prfaqsuesve t tjer t s djatht n Kuvend, shefi i mazhorancs tha se qeveria ka marr vendim pr t trhequr t gjitha medaljet q jan dhn pr 70-vjetorin e lirimit nga Ministria e Mbrojtjes.

Sali Berisha i ka kujtuar kryeministrit Edi Rama se ligji pr veterant sht amenduar n vitin 2013.Rama tha se qeveria ra pre e lists abuzuese t veteranve q Berisha kish dekretuar n vitin 1995 si president n qeverin Meksi, list ku sht dhe emri i Shyqyri okut, hetuesit t At Zef Pllumit.

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha u prballn mes tyre nparlament lidhur me importin e Alpinve ngamalet nbregdet.Berisha akuzoi Ramn pr diskriminim krahinor, ndrsa vetKryeministri tha se shqiptart e dinmirse kush ka nxitur prarjen ndr vite.

Pjese e debatit u be edhe procesi I legalizimeve ndersa shefi I qeverise kerkoi nga ish- kryeministri qw tiu krkoj falje shqiptarve q i mashtroi pr legalizimin e objekteve t tyre.Ndersa beri thirrje per mosbindje civile Berisha iu ka br thirrje qytetarve q t mos plotsojn aplikimet pr legalizim dhe t mos i paguajn asnj lek shtetit pr kt proes, pasi ai do iua legalizoj ato falas.

Lexoni dhe kete

VËSHTIRËSITË EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD në Qarkun Shkodër, Helidon Bushati, zhvilloi një vizitë në fshatin Kosmaç, …