Wednesday , 27 June 2018

RAMA E THAĒI “QYTETAR NDERI” TE ULQINIT

Nėn motivacionin pėr rolin e tyre historik nė promovimin e paqes dhe dialogut mes popujve tė Ballkanit, Kryeministri Edi Rama dhe Zv.Kryeministri kosovar Hashim Thaēi janė nderuar nė Ulqin me titullin “Qytetar Nderi”.Nė fjalėn e tij pas marrjes sė kėtij vlerėsimi, kryeministri shqiptar Rama shprehu bindjen se shqiptarėt do tė jenė bashkė, pjesė e familjes europiane, pasi janė gati qė tė shkuarėn ta kthejnė nė mėsim pėr tė ardhmen.

Edi Rama: “Kėnaqėsi krejt e posaēme prej nderit tė madh qė ju mė bėni me kėtė titull. Ēmoj pranine e Presidentit tė Malit tė Zi nė kėtė ceremoni qė bashkon ne si shqiptarė e malazezė nė njė moment festiv por edhe reflektimi pėr rrugen e pėrbashkėt. Nė kėtė rrugė Ulqini ėshtė njė pikė pėrbashkimi mes shqiptareve dhe malazezeve. Do ecim drejt bashkimit kombėtar, tė bashkimit tė tė gjithe shqiptarėve nė familjen europiane. Jemi tė gatshėm ta kthejmė tė shkuarėn nė mėsim tė madh pėr tė ardhmen”.

Edhe zv.kryeministri i Kosovės, njėherėsh ministėr i punėve tė jashtme Hashim Thaci e vlerėsoi kėtė titull ndėrsa u shpreh se Kosova e mirėpret anėtarėsimin e Malit tė Zi nė NATO dhe BE. Hashim Thaēi: “Mezi presim qė Mali i Zi tė hyjė nė NATO e BE sepse do ketė njė mbėshtetje mė shumė. Bashkėpunimi me Malin e Zi shumė i mirė”.

Pėrpara ceremonisė kryeministri, i shoqėruar edhe nga bashkėshortja e tij Linda, u takua edhe me presidentin e Malit tė Zi, Filip Vujanovic nė zyrėn e kryetarit tė Komunės sė Ulqinit, Fatmir Gjeka. Nė rrugėt e Ulqinit, kreu i qeverisė shqiptare u prit me pėrshėndetje dhe duartrokitje nga shqiptarė tė shumtė.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …