RAMA “MEA CULPA”: PER DEKORIMET FAJIN E KA SALIU!

Pėr herė tė parė kryeministri Rama ka reaguar pėr dekorimin e xhelatėve tė kohės sė komunizimit, duke i kėrkuar ndjesė publikė tė gjitha familjeve qė janė prekur nga dekorimi i torturuesėve tė At Zef Pėllumbit, Sami Repishtit por edhe tė tjerėve. Edi Rama e ka gjetur fajtorin pėr dekorimin e ish-nomenklaturės komuniste. Sipas tij, “fajin e ka Saliu qė ka miratuar ligjin pėr dekorimet”. Deklaratat e kryeministri janė bėrė nga Shkodra, gjatė fushatės sė tij “Tė Pastrojmė me tej Shqipėrinė”.

“At Zef Pllumi ėshtė pasuri kombėtare. Ne nuk kemi gabuar as pa dashje as me dashje. Ndjesa e detyrueshme. I kėrkoj falje Sami Repishtit pėr tronditjen”, u shpreh Rama i cili mė pas hodhi akuzat ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha. “E vėrteta e hidhur ėshtė se Ministria e Mbrojtjes ka nxjerrė medaljet duke iu referuar kategorisė sė parė tė Veteranėve tė luftės. Nė vitin 1994 ėshtė vendosur ligji pėr ndarjen e kategorive tė veteranėve dhe kryefalsifikatori ishte President. Pra ligji na detyronte tė t’i dekoronim edhe ata. Dekorimi ėshtė bėrė nė bazė tė ligjit numėr 78-74 i miratuar nga vetė Sali Berisha.Prej 20 vitesh ai merr pension ekstra si veteran i kategorisė sė parė. Pėr ēfarė meritash ja dha atėherė torturuesit tė diktaturės statusin e veteran i kategorisė sė parė”, u shpreh kryeministri Rama nė Shkodėr.

Nė fjalėn e tij nga qyteti i Shkodrės Rama tha se hapja e muzeut tė BunkArtit u nėnvlerėsua dhe u duk absurde por ai po mahnit vizitorėt turistėt dhe gjithkush qė e sheh nga afėr. Kreu i qeverisė foli edhe pėr bunkerin e djegur nga opozita gjatė protestės sė 8 dhjetorit: “Ai nuk ėshtė bunker, por hyrja simbolike e njė muzeu

Lexoni dhe kete

BASHA TAKON KREUN E KONFINDUSTRISƋ

Kreu i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar njĆ« takim me kreun e KonfindustrisĆ«, Gjergj …