Friday , 22 January 2021

RAMA MEA CULPA: PER DEKORIMET FAJIN E KA SALIU!

Pr her t par kryeministri Rama ka reaguar pr dekorimin e xhelatve t kohs s komunizimit, duke i krkuar ndjes publik t gjitha familjeve q jan prekur nga dekorimi i torturuesve t At Zef Pllumbit, Sami Repishtit por edhe t tjerve. Edi Rama e ka gjetur fajtorin pr dekorimin e ish-nomenklaturs komuniste. Sipas tij, fajin e ka Saliu q ka miratuar ligjin pr dekorimet. Deklaratat e kryeministri jan br nga Shkodra, gjat fushats s tij T Pastrojm me tej Shqiprin.

At Zef Pllumi sht pasuri kombtare. Ne nuk kemi gabuar as pa dashje as me dashje. Ndjesa e detyrueshme. I krkoj falje Sami Repishtit pr tronditjen, u shpreh Rama i cili m pas hodhi akuzat ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.E vrteta e hidhur sht se Ministria e Mbrojtjes ka nxjerr medaljet duke iu referuar kategoris s par t Veteranve t lufts. N vitin 1994 sht vendosur ligji pr ndarjen e kategorive t veteranve dhe kryefalsifikatori ishte President.Pra ligji na detyronte t ti dekoronim edhe ata. Dekorimi sht br n baz t ligjit numr 78-74 i miratuar nga vet Sali Berisha.Prej 20 vitesh ai merr pension ekstra si veteran i kategoris s par. Pr far meritash ja dha ather torturuesit t diktaturs statusin e veteran i kategoris s par, u shpreh kryeministri Rama n Shkodr.

N fjaln e tij nga qyteti i Shkodrs Rama tha se hapja e muzeut t BunkArtit u nnvlersua dhe u duk absurde por ai po mahnit vizitort turistt dhe gjithkush q e sheh nga afr. Kreu i qeveris foli edhe pr bunkerin e djegur nga opozita gjat protests s 8 dhjetorit: Ai nuk sht bunker, por hyrja simbolike e nj muzeu

Lexoni dhe kete

PËRMBYTJET, REAGON EDHE PD SHKODËR

Për situatën e përmbytjeve në Bashkinë Shkodër ka reaguar edhe kreu i PD Shkodër, Xhevdet …