Friday , 25 September 2020

RAMA- META PREZANTOJNE BAZHDARIN

Edi Rama dhe Ilir Meta kanė prezantuar sot kandidaten e tyre pėr bashkinė e Shkodrės Keti Bazhdarin. Kreu i parlamentit Ilir meta u shpreh se projekti qė ka Keti bazhdari pėr kėtė bashki ėshtė njė projekt jo i mbėshtetur nė ideologji por njė projekt qė ėshtė krijuar nė Shkodėr dhe pėr Shkodrėn.“Ėshtė kėnaqėsi e veēantė pėr mua tė jem nė prezantimin e kandidates pėr kryetare tė Bashkisė Shkodrės, znj. Keti Bazhdari dhe tė mbėshtes sė bashku me ju projektin e saj dhe tė gjithė ekipit pėrfaqėsues ‘Keti pėr Shkodrėn’. Unė besoj shumė tek ky projekt sepse besoj tek energjitė e jashtėzakonshme tė shkodranėve pėr ndryshime, pėr transformime dhe Keti i simbolizon dhe i mėshiron kėto energji mė sė miri. Besoj shumė tek historia e Shkodrės qė gjithnjė ka ditur tė japi mesazhe tė forta ndryshimi, transformimi dhe emancipimi pėr kėtė vend dhe besoj se kėtė gjė do ta bėj shumė mirė edhe nė 21 qershor, por gjithashtu besoj edhe se reforma administrative–territoriale, e cila i jep njė dimension krejt tjetėr Bashkisė sė Shkodrės, duke bashkuar tė gjithė resurset e jashtėzakonshme natyrore, turistike por edhe njerėzore nga Velipoja deri nė Theth, kėrkon njė drejtuese me vizionin, me pėrkushtimin, me dedikimin dhe me ambicien pėr tė bėrė njė transformim historik pėr Bashkinė e Shkodrės nė drejtim tė shėrbimeve dhe standardeve evropian qė duhen afruar tė gjithė komunitetit”, – deklaroi Meta.

Ndėrkohė kryeministri Edi Rama tha se qeveria qė ai drejton do tė mbėshtesė ēdo kandidat pėr bashki qė ka projekte konkrete. ”Do ta filloj me nje episod qė flet shumė pėr ata qė egzistojė duhet ta votojnė apo jo Ketin. Me ēon para pak kohėsh njė kryetar Bashkie i PD dhe mė thotė se duhet tė tė takoj. OK i thashė hajde nė zyrė, jo mė tha se kam frikė se mė shohin. Si mund tė bashkėpunojmė me kėta njerėz qė kanė frikė. Qeveria do mbėshtesė ata kryetarė bashkie qė kanė projekte,” – u shpreh Rama.

Keti bazhdari, kandidatja e PS pėr bashkinė e Shkodrės u shpreh se ajo ka si qėllim qė ti rikthejė Shkodrės identitetin e humbur, si dhe jetėn.

“Pas ktyre fjalė tė bukura dua tu drejtohem tė gjithėve dhe tė pėrfitoj nga rasti tju flas pėr filozofinė qė mė solli kėtu. Jemi nė fazėn e dėgjesave pėr tė hartuar projektet. Pėr mua qendra e botės ėshtė Shkodra dhe dua ti kthej dinjitetin e humbur. Do punoj pėr banorėt nga Thethi nė Velipojė. Ajo qė mė ka mbajtur sfiduese ėshtė mbajtja e parimeve shkodrane qė i kam marrė nga familja dhe vendi ku jam rrit. Ajo qė dua tė transmetoj sot ėshtė aspekti mė i rėndėsishėm i profilit tim politik qė ju pėrfaqėson ju. Dua t’ju flas thjeshtė dhe hapur sepse kėshtu do tė jem pėr ju gjithmonė. Modeli i politikanėve qė jemi mėsuar tė shohim deri mė tani ka ndikuar nė shkatėrrimin e Shkodrės.  Shkodranėt kanė qenė ekspresiv nė ēdo fushė tė jetės, por ėshtė fatale qė sot duhet tė pyesim u jemi e tė kuptojmė se renditemi nė qytetet mė tė varfra nė vend,” – tha Bazhdari.

Me pas Rama dhe Meta kane zhvilluar edhe nje takim me strukturat e partise socialiste ne rrethin e Shkodres. Kryeministri Edi Rama njėkohėsisht kryetar i Partisė Socialiste ka qenė i qartė me strukturat socialiste: “Nė listat e kėshilltarėve bashkiakė nuk do tė ketė as drejtorė as ish kryetar bashkie apo komune”.Jo vetėm kaq: por sipas Rames Kush nuk merr rezultate konkrete pėr kandidatin dhe koalicionin mban pėrgjegjėsi deri ne largim nga puna. Nderkohe Meta ka theksuar se personat qe nuk do punojne me Bazhdarin do mbajne pergjegjesi perpara 21 Qershorit

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, PD SHKODƋR ZGJEDH KANDIDATƋT PƋR DEPUTETƋ ME 30 SHTATOR

Partia Demokratike ShkodĆ«r do tĆ« zgjedh kandidatĆ«t pĆ«r deputet me 30 shtator. Sekretari i PĆ«rgjithshĆ«m …