Wednesday , 2 December 2020

RAMA: PAGA MINIMALE NE SHTET RRITET 37. 500 LEKE

Kryeministri Edi Rama dha lajmin e mirė pėr punonjėsit e administratės me pagė minimale se nga 1 marsi i vitit tė ardhshėm, nga 22 mijė lekė qė marrin aktualisht, paga e tyre do tė jetė 37 mijė e 500 lekė tė reja. Kjo ėshtė rritja mė e madhe nga kategoritė e pagave me 70%, ndėrsa paga mesatare dhe ajo e lartė rritet nga 7% nė 10%. “Paga e ulėt, nga 220 mijė lekė tė vjetra qė e kemi aktualisht, me kėtė paketė e ēojmė nė 375 mijė lekė tė vjetra. A ėshtė ėshtė mjaft, jo nuk ėshtė. Duke filluar nga poshtė rritjen, ne kemi njė piramidė pagash nė administratė tėrėsisht tė re. Nėse njė specialist i kategorisė sė tretė e ka sot pagėn aktuale 355mijė lekė, rritja shkon nė 379 mijė lekė dhe kėshtu nė mėnyrė progresive kemi njė rritje e cila kur vinte paga bruto bėhet 589 mijė lekė. Natyrisht nuk ėshtė sėrish mjaft, por ėshtė shumė mė tepėr se ēėshtė. Nga 1 marsi i vitt tė tė ardhshėm tė gjithė ju do tė keni njė pagė mė tė mirė”, u shpreh Rama.

Kryeministri tha se qeveria ka hequr nga buxheti i shtetit pėr rritjen e pagave dhe pensioneve, 100 milionė dollarė pa rritur borxhin publik, ndėrsa atakoi qeverisjen demokrate kur tha se nė 8 vite ndanė pėr pagat dhe pensionet 124 milionė dollarė. Vendimi pėr rritjen e pagave dhe pensioneve hyn nė fuqi nga 1 Marsi i vitit 2017-ė. ”Nė 8 vitet e qeverisė sė kaluar u spostuan nga buxheti 124 milionė dollarė, ne pėr njė vit spostojmė 100 milionė dollarė. Ėshtė hera e parė qė bėhet njė rritje nominale e rrogave dhe pensioneve, por nuk ėshtė hera e parė qė lihen mė shumė para nė xhep pėr ju, sepse ne e filluam mandatin duke ulur taksat. Jam i mahnitur se kujt ia tregojnė pėrrallėn qė nė Shqipėri janė rritur taksat. Kujt? Kush e ka pasur tehun e taksės 10% dhe vendosja e taksės sė ndershme, kanė ēuar mė shumė para nė shtėpi edhe pse rroga ka qenė po ajo. Rritja e pagave nuk ėshtė thjesht njė rritje pagash e zakonshme, por ėshtė edhe njė shpėrblim i merituar pėr gjithė mbėshtetjen qė nė radhė tė parė njerėzit qė punojnė i kanė dhėnė reformave, jo thjesht se punojnė nė shtet, por sepse kanė njė familje ku ėshtė kontribuuar pėr reformat. Qė nga pranimi i faktit sa tė thjeshtė aq edhe tė hidhur nė njė kuptim, qė energjia duhet paguar,gjė qė ka sjellė mbi 340 mijė kontrata tė reja tė konsumatorėve me pranimin edhe tė borxhit deri tek fakti qė nė njė proces shtetbėrje shumėēka qė ishte mė e lehtė nė dėm tė pėrgjithshmes bėhet mė e vėshtirė pėr njė periudhė tė caktuar kohe. Pėr kėtė arsye kemi vendosur tė spostojmė nga buxheti i shtetit nė buxhetin e familjen e 100 milionė dollarė pėr tė rritur rrogat dhe pensionet“, tha Rama.

Kryeministri sqaroi se rritja vlen vetėm pėr pagat e ulėta, ndėrsa pėrmes batutės theksoi se ai vetė nuk do tė pėrfitojė asnjė qindarkė, ashtu sikurse as ministrat e deputetėt.   ”Mesatarja ėshtė 7%, por pėr pagėn mė tė ulėt ėshtė 36% dhe shkon duke u shkallėzuar deri tek unė qė nuk marr asnjė qindarkė mė shumė rritje, as ministri i Financave, as deputetėt. Pra ne qė marrim mė shumė nuk duhet tė fitojmė asgjė nga kjo rritje. Ju qė merrni mė pak do fitoni mė shumė dhe ky ėshtė princip”.

Lexoni dhe kete

MEDIU THIRRJE TE RINJVE

Kryetari i PartisĆ« Republikane, Fatmir Mediu, u ka bĆ«rĆ« thirrje tĆ« rinjve tĆ« bĆ«hen pjesĆ« …