RAMA: PD PRANOI VULLNETIN E HEKURT TE POPULLIT!

Nė njė deklaratė pėr shtyp kryeministri Rama pėrshėndeti arritjen e njė marrėveshjeje pėr miratimin e reformės nė drejtėsi ditėn e nesėrme nė Kuvendin e Shqipėrisė, por kėmbėnguli tė theksonte se vijat e kuqe tė vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, ishin dhe mbetėn vija tė kuqe deri nė momentin e fundit.
Rama theksoi se, ndryshe nga ēfarė reklamoi kreu i opozitės Basha si njė fitore e tyre pėr reformėn nė drejtėsi, kjo marrėveshje pėrbėn fitore historike pėr tė gjithė qytetarėt shqiptarė. “Tashmė i hapet rruga revolucionit nė sistemin e drejtėsisė”, u shpreh Rama.

Deklarata e plotė:

“Besoj se ėshtė njė moment lehtėsimi pėr tė gjithė shqiptarėt, qytetarėt dhe qytetaret e kėtij vendi, tė cilėt tanimė e kanė marrė lajmin se PD i ėshtė nėnshtruar vullnetit tė hekurt tė popullit shqiptar dhe vullnetit tė hekurt tė partnerėve tanė strategjikė, qė bashkė me shqiptarėt tė ēojmė pėrpara njė reformė historike, qė i hap rrugė revolucionit nė sistemin e drejtėsisė pėr pėrmbysjen pėrfundimtare tė kastės sė tė korruptuarve dhe tė inkriminuarve qė mbajnė peng drejtėsinė nė kėtė vend.

Ėshtė kėnaqėsi tė ndaj me tė gjithė ju tekstin e mesazhit qė unė, kryetari i Kuvendit, kryetari i opozitės kemi marrė nga Bashkimi Europian nėpėrmjet komisionerit Hahn.

“I dashur kryeministėr, kryetar i Kuvendit, kryetar i PD-sė. Nė vijim tė bisedave telefonike me tė tre ju, dje dhe sot, do tė doja tė pėrsėrisja pikat e mėposhtme tė tė quajturit propozim hibrid, tė cilat i keni nė tavolinė. KĖto pika janė vijat e kuqe pėr komunitetin ndėrkombėtar sikundėr e kemi nėnvizuar nė vijimėsi pėrgjatė gjithė procesit. E para roli i operacionit ndėrkombėtar tė monitorimit, qė duhet tė ketė njė bazė tė ligjshme solide brenda Kushtetutės sė Shqipėrisė. E dyta, siē kemi thėnė gjatė gjithė procesit, qė OMN do tė bėjė rekomandime, nuk janė ligjėrisht tė detyrueshme, e kėto do tė pėrmbajnė arsyetimin pėrkatės pėr qėndrimin e marė bazuar nga legjislacioni. Besoj se ne mund tė vijojmė tani mbi kėtė bazė. Ju lutem konfirmoni pėrgjigjen ndaj kėtij mesazhi, pėrpara votimit tė nesėrm”.

Kjo do tė thotė se vijat e kuqe kanė qenė aty dhe tė palėvizura pėr votimin e Kuvendit tė Shqipėrisė. Falė kėtyre vijave tė kuqe, kjo reformė ka garantuar vijėn mbrojtėse nga ēdo pėrpjekje pėr tė rrėnuar sistemin e drejtėsisė nga korrupsioni me mjete politike e financiare. Dua tė jap pėrgjigje edhe atyre qė patėn njė moment shqetėsimi pėrmes mesazheve, lidhur me shpalljen e fitores nga ana e kryetarit tė PD. E para jam i gėzuar qė PD u bė pjesė e kėsaj fitoreje tė madhe pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. E dyta, jam i gėzuar qė pėrpjekja delirante pėr t’i shpallur luftė SHBA-BE-sė rezultoi njė flluskė sapuni. E treta, dua tė ndaj me ju draftin e reformės kushtetuese dhe nė kėtė draft nuk lėviz absolutisht asgjė pėrsa i pėrket dy ēėshtjeve qė e mbajtėn peng kėtė proces deri nė kėtė orė tė fundit: pranisė sė ndėrkombėtarėve dhe rolit tė operacionit ndėrkombėtar tė monitorimit. Pėr tė dytėn po lehtėsoj pėrkthimin e asaj qė dėgjuam mė parė nga kryetari i PD-sė, duke lexuar kėtė draft tė anatemuar deri dje si komplot ndaj Republikės sė Shqipėrisė.

Sot tė gjithė duhet tė ndihemi tė lehtėsuar jo vetėm pėr faktin qė reforma historike do tė kalojė nesėr me konsensus, pėr faktin qė sidoqoftė nė Shqipėri nuk mundi tė formėsojė asnjė grupim qė mund ta damkoste vendin tonė me njė njollė tė pashlyeshme. Duke i falėnderuar tė gjithė pėr kontributin e vazhdueshėm, duke shprehur mirėnjohjen pėr tė gjithė popullin shqiptar, presioni i tė cilit ėshtė ndjerė nė tė gjitha poret e elitės politike shqiptare, mė vjen shumė mirė pėr kėtė fitore. Vijat e kuqe mbeten thellėsisht tė kuqe”.

Lexoni dhe kete

VƋSHTIRƋSITƋ EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD nĆ« Qarkun ShkodĆ«r, Helidon Bushati, zhvilloi njĆ« vizitĆ« nĆ« fshatin KosmaƧ, …